Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Współpraca IPN z jednostkami penitencjarnymi Dolnego Śląska – marzec 2018

W marcu pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu kontynuowali współpracę z jednostkami penitencjarnymi Dolnego Śląska

16 marca 2018 roku w ramach współpracy OBEN we Wrocławiu z jednostkami penitencjarnymi Dolnego Śląska odbyło się kolejne spotkanie w ZK w Strzelinie. Wygłoszone przez dr. Stanisława A. Bogaczewicza i Stanisława Kiełba wykłady nawiązywały do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie z osadzonymi poprzedzone zostało przekazaniem na ręce dyrektora miejscowej placówki płk. Roberta Stasza i jego zastępcy kpt. Daniela Pelczarskiego materiałów i pomocy edukacyjnych przybliżających osadzonym zagadnienia dziejów Polski w XX wieku.

 

21 marca 2018 roku w ramach podjętej z inicjatywy ppor. Marka Pięty - współpracy ZK w Rawiczu z OBEN we Wrocławiu,  odbyły się w tamtejszej jednostce penitencjarnej zajęcia z udziałem osadzonych. Wygłoszone przez dr. Stanisława A. Bogaczewicz i Stanisława Kiełba wykłady poświęcone były tematyce Żołnierzy Wyklętych. Spotkaniu towarzyszyło przekazanie miejscowej bibliotece materiałów i pomocy edukacyjnych umożliwiających osadzonym pogłębianie wiedzy z zakresu najnowszych dziejów Polski. Pracownicy wrocławskiego OBEN poza możliwością zapoznania się z różnorodnymi formami twórczej aktywności obecnie skazanych, mogli zwiedzić w obecności mjr. Piotra Brudera – historyka więziennictwa w Polsce, zabytkową części ZK w Rawiczu.

 

24 marca 2018 roku w ramach prowadzonej już od wielu lat współpracy OBEN we Wrocławiu z jednostkami penitencjarnymi Dolnego Śląska odbyło się kolejne spotkanie w Areszcie Śledczym przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu. Wygłoszony przez dr. Stanisława A. Bogaczewicza referat poświęcony był tematyce Żołnierzy Wyklętych. Spotkaniu zorganizowanemu przez miejscowych wychowawców Adriana Mordarskiego i Małgorzatę Kowal towarzyszyła prezentacja filmu dokumentalnego oraz dyskusja.

do góry