Nawigacja

Aktualności

„Kawiarnia Ziemiańska” w Instytucie Historycznym – Wrocław, 13 listopada 2017

„Kawiarnia Ziemiańska” jako wydarzenie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego jest pomysłem opiekuna naukowego Koła Historii XX wieku – pani dr hab. Joanny Nowosielskiej-Sobel. Dlaczego taki pomysł? Ponieważ studenci nim przychodzą na studia robią bardzo dużo ciekawych rzeczy zaczynając od przedstawień teatralnych po występy kabaretowe kończąc. Po czym przychodząc na studia, często wpadają w rutynę nauki i życia studenckiego a koła naukowe kojarzą się większości z referatami i konferencjami. Dlatego aby ich zaktywizować powstał pomysł projektu „Kawiarni Ziemiańska”.

Będzie to też o tyle nietypowe wydarzenie, ponieważ oprócz studentów współtworzą je uczniowie z wrocławskich liceów takich jak: IX, X i XII LO. A jednocześnie twórcy będą odbiorcami. Jak to możliwe? Każdy został zaangażowany w odpowiednią do jego zainteresowań sekcje np. kabaret, kino, muzyka, kulinaria czy wiele innych. A cały swój czas poświęca na przygotowanie swojego fragmentu projektu, który po połączeniu da nam spójną całość. Przygotowanie do tego projektu trwały od czerwca tego roku a od października nabrały mocnego tempa, które cały czas przyspiesza.

Podczas wydarzenia studenci chcą odzwierciedlić klimat kawiarni „Ziemiańskiej” jako miejsca charakterystycznego dla elit epoki II Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego każdy z współtwórców będzie ubrany w strój z epoki co da dodatkowy klimat. Przez to wydarzenie w niekonwencjonalny sposób chcemy przybliżyć wszystkim gościom Kawiarni klimat epoki, ale przede wszystkim przekazać wydarzenia historyczne.

Oprócz prezentacji wyżej wymienionych części odbędzie się konkurs dla szkół gdzie uczniowie będą rywalizować sprawdzając swoją wiedzę na temat filmu, radia, literatów a także na wybiegu mody. W realizację tego przedsięwzięcia jest zaangażowanych około 120 osób ze szkół w postaci uczniów i nauczycieli w osobach: Albiny Rosłanowskiej (LO IX), Ewy Piwnik, Agnieszki Ziółek, Marcina Sawickiego (LO X) oraz Magdaleny Gumienny-Nowak (LO XII) oraz studentów z SKN Historii XX w. im. prof. W. Wrzesińskiego oraz z Zespołu Tańca Dawnego UWr ze swoimi opiekunami w osobach dr hab. Joanny Nowosielskiej-Sobel oraz dr hab. Filipa Wolańskiego prof. UWr.

 „Kawiarnia Ziemiańska” będzie czynna od 10:00 do 14:00 13 listopada w audytorium Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49. Patronat nad wydarzeniem objął Oddział IPN we Wrocławiu.

 

 

do góry