Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wieczory z Historią: „Oflag Woldenberg II C - historia i pamięć” – wykład prof. Anny Matuchniak-Krasuskiej – Wrocław, 13 września 2017

Prof. Anna Matuchniak-Krasuska, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego podczas pierwszego po wakacjach wykładu w ramach cyklu „Wieczory z Historią” przybliżyła mieszkańcom Wrocławia historię swojego dziadka - kpt. Konrada Majcherskiego, oficera 25 pułku piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego, jeńca wojennego numer 613 X A - Dulagu B Lamsdorf i oflagów X A Itzehoe, X A Sandbostel, X C Lübeck, II C Woldenberg.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 13 września 2017 roku w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, mogli poznać mechanizmy rządzące jenieckimi społecznościami i różne metody adaptacji jeńców do warunków obozowych. Prelegentka podczas wykładu zwróciła też uwagę na działania, służące przetrwaniu niewoli: pracę obozowych teatrów, rozkwit twórczości plastycznej oraz sport.

„Wieczory z Historią” to organizowane raz w miesiącu wykłady otwarte. Miejscem spotkań jest stylowe wnętrze Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, przy placu Tadeusza Kościuszki 10. Klub zajmuje się propagowaniem muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianiem literatury. Organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu wykłady odbywają się raz w miesiącu, zwykle o godz. 18.00.

do góry