Nawigacja

Aktualności

Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ – Wałbrzych, 12 – 13 sierpnia 2017

  • Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ –Wałbrzych, 12 – 13 sierpnia 2017
    Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ –Wałbrzych, 12 – 13 sierpnia 2017

„Dolnośląski Festiwal Tajemnic” jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski oraz tajemnice jego historii. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się 12 i 13 sierpnia 2017 roku w Zamku Książ – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.  

Patronat nad wydarzeniem objął Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Kolejna, piąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, poświęcona będzie głównie, dobrom kultury sakralnej, tajemnicom kościołów, klasztorów i zakonów oraz historii Legionów Polskich i Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego rokiem, Parlament RP, ogłosił rok 2017. Nie zabraknie też tematów związanym z eksploracją oraz wyjątkowymi historiami dolnośląskich zamków i pałaców.   

Wokół Marszałka Józefa Piłsudskiego

W ubiegłym roku, Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego ogłaszając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada okrągła, 150. rocznicą urodzin Marszałka - jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. 
„Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów” - napisano w uchwale.  Jednym z głównych motywów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic będą wydarzenia jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-21 r. oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Tajemnice klasztornych murów 

W tym roku część Festiwalu Tajemnic poświęcona zostanie klasztorom, ich historii, zagadkom opuszczonych opactw, a także migracji dzieł sztuki należących do kościoła, ich grabieży w czasie drugiej wojny światowej oraz odzyskiwaniu po wojnie.   

Konferencja „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”

W czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy, funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki i dziedzictwu narodowemu.      

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa, w której zaprezentowane zostaną wizerunki najważniejszych, z nieodnalezionych dotąd, dzieł sztuki, jakie zrabowane zostały z polskich zbiorów muzealnych podczas II wojny światowej oraz prezentacja mobilnej aplikacji „ArtSherlock” umożliwiającej automatyczne rozpoznawanie dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, zrabowanych z polskich zbiorów, która korzysta z elektronicznej bazy danych polskich strat wojennych udostępnionej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Widowiska historyczne 

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem nie zabraknie widowisk historycznych i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową oddziału Legionów Polskich, której celem będzie rozgromienie wojsk Rosji sowieckiej łupiących dobra klasztorne w czasie Wojny Polsko – Bolszewickiej. W batalistycznym widowisku weźmie udział około 50 żołnierzy różnych formacji obydwu stron oraz pojazdy i artyleria z odtwarzanej epoki historycznej. Oprócz widowisk, na dziedzińcu zamkowym pojawią się żywe dioramy, których uczestnicy odtwarzali będą wybrane sceny z życia codziennego żołnierzy Legionów Polskich. Na zamkowym strychu, w pomieszczeniach dawnej kuchni przygotowany zostanie spektakl teatralny, którego aktorzy, w interakcji z widzami, odtworzą sceny z życia siedemnasto i osiemnastowiecznej polskiej szlachty.

Wystawy  

Uzupełnieniem części historycznej Festiwalu Tajemnic będą wystawy tematyczne poświęcone tajemnicom przeszłości. Znajdzie się wśród nich m.in. wystawa podziemnych miast, w której pokazane zostaną na wielkoformatowych fotografiach najsłynniejsze podziemia miast całej Europy oraz wystawa poświęcona historii najwybitniejszych postaci Legionów Polskich.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: festiwaltajemnic.pl

do góry