Nawigacja

Aktualności

Przegląd filmowy „Echa Katynia” – Kluczbork, 23-25 maja 2017

  • Przegląd filmowy „Echa Katynia” – Kluczbork, 23-25 maja 2017
    Przegląd filmowy „Echa Katynia” – Kluczbork, 23-25 maja 2017

Od 23 do 25 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku odbędzie się prezentacja filmów: „The Officer's Wife (Żona oficera)” oraz „Katyń historia wciąż żywa” w ramach przeglądu filmowego „Echa Katynia”. Projekcji filmów w godzinach od 8 do 14 towarzyszyć będzie dyskusja.

„The Officer's Wife (Żona oficera)”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Film w języku angielskim z polskimi napisami.

„Katyń – historia wciąż żywa”, real. Michał Pater, który prowadzi kanał „Autostopem na koniec świata” w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Katyń – historia wciąż żywa to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza pozwala mu zrozumieć, czym była Zbrodnia Katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie organizuje przegląd filmowy „Echa Katynia”. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

do góry