Nawigacja

Aktualności

VI marsz upamiętniający ofiary Golgoty Wschodu – Wrocław, 21 kwietnia 2017

Od wielu lat kwiecień obchodzony jest jako Miesiąc Pamięci Golgoty Wschodu. W tym roku uroczystości z tym związane odbyły się we Wrocławiu 21 kwietnia. Rozpoczęła je Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety, po której odbył się przemarsz uczestników pod Pomnik Zesłańcom Sybiru przy Placu Strzeleckim.

Sybiracy z całej Polski, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz uczniowie wrocławskich szkół wzięli udział w uroczystym Apelu Poległych. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wieniec złożył dyrektor wrocławskiego Oddziału IPN, prof. Krzysztof Kawalec.

W swoim wystąpieniu Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że 20 kwietnia 2017 przypadała 130. rocznica wywózki na Sybir Józefa Piłsudskiego. - Być może tam właśnie zrodziły się słowa, które były kwintesencją życia marszałka i które stały się mottem dla nas „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”. Tam na Syberii te słowa nabrały ogromnej mocy i znaczenia - zaznaczył Kasprzyk.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował wszystkim Sybirakom za to, że nigdy nie utracili wiary w Boga, w Polskę i drugiego człowieka. - Ta lekcja, która płynie z Waszej postawy musi być przejęta przez następne pokolenia, wtedy z nadzieją będziemy mogli budować współczesność i marzyć o przyszłości. Chwała Sybirakom! – zakończył wystąpienie Jan Józef Kasprzyk.

VI marsz upamiętniający ofiary Golgoty Wschodu zakończyło odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków.

do góry