Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Uroczystości na Cmentarzu Osobowickim

Uroczystą mszą świętą w bazylice św. Elżbiety - Kościele Garnizonowym Wojska Polskiego 26 lutego rozpoczęły się oficjalne uroczystości Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu.

Jak co roku, wrocławianie oddali hołd Niezłomnym Bohaterom 1 marca na Cmentarzu Osobowickim. O godzinie 10.40 rozpoczął się marsz spod bramy głównej cmentarza w kierunku pól cmentarnych 81A i 120 tzw. kwater więziennych. Przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 uczestnicy złożyli wieńce. W imieniu wrocławskiego oddziału IPN wieniec złożyła wicedyrektor dr Katarzyna Pawlak-Weiss. Wojciech Trębacz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu przypomniał uczestnikom uroczystości w jak ważnym miejscu dla historii podziemia antykomunistycznego się znajdują.

- Na tym terenie po zakończeniu II wojny światowej dokonywano ukrycia zwłok tych wszystkich, którzy zostali zgładzeni przez sowiecki totalitaryzm komunistyczny. Ten teren oznaczony kwaterami 81A i 120 był miejscem, gdzie pod osłoną nocy, w tajemnicy starano się ukryć ciała, ale gdzie również rozpoczęto walkę, by wykreślić polskich patriotów z pamięci - podkreślił Wojciech Trębacz.

Do 3 marca na polach 81A i 120 będzie prezentowana wystawa plenerowa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. ​

do góry