Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Przywrócić naszej pamięci - upamiętnimy zmarłych i zamordowanych więźniów podczas wojewódzkich uroczystości - Kałków, 21 stycznia 2017

17 stycznia 1945 r. w obliczu natarcia ze wschodu Armii Czerwonej, rozpoczęła się ewakuacja więźniów niemieckiego nazistowskiego KL Auschwitz - Birkenau i jego podobozów. Do 21 stycznia wyprowadzono z obozów około 56 tysięcy więźniarek i więźniów. Około 15 tysięcy z nich zmarło lub zostało zamordowanych podczas tych „marszów śmierci”.

Jedna z tras, którą SS-mani popędzili na zachód „ludzkie cienie” wiodła przez południową Opolszczyznę.

21 stycznia w sobotę upamiętnimy zmarłych i zamordowanych więźniów podczas wojewódzkich uroczystości w Kałkowie k. Otmuchowa.

http://www.otmuchow.pl/PL/424/2231/Uroczystosci_upamietniajace_wiezniow_obozu_Auschwitz-Birkenau_zamordowanych_w_styczniu_1945_r__podczas__Marszu_Smierci__w_miejscach_kazni_na_terenie_Gminy_Otmuchow/k/

Chcielibyśmy aby wydarzenia sprzed 72 lat zostały przywrócone naszej pamięci. Dlatego też prosimy każdego kto wie o miejscu upamiętnienia ofiar nazizmu z okresu II wojny światowej na Opolszczyźnie o kontakt z Delegaturą IPN-KŚZpNP w Opolu.

Chcemy stworzyć wirtualną mapę pamięci, na której zaznaczymy miejsca w których znajdują się mogiły, pomniki, obeliski i tablice, ale także, te które funkcjonują w świadomości społecznej, a nie doczekały się trwałego upamiętnienia.

Dlatego te prosimy zachęcamy do:

- złożenia w takim miejscu kwiatów,

 - zapalenia świec,

- zrobienia zdjęcia miejsca upamiętnienia i przesłanie do nas zdjęć. (formularz w załączniku)

Jeżeli to możliwe prosimy o przesłanie maksymalnie szerokiej informacji o miejscu upamiętnienia. (formularz w załączniku)

do góry