Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „Poczta podziemna” w ramach akcji edukacyjnej Radia Opole „Internowana nadzieja” – Opole, 5 grudnia 2016

Delegatura IPN w Opolu jest partnerem akcji "Internowana nadzieja"

5 grudnia br. o godz. 18.00 w holu Uniwersytetu Opolskiego uroczyście otwarta została wystawa Delegatury IPN w Opolu "Poczta podziemna". Wydarzenie wpisuje się w akcję „Internowana nadzieja”, której inicjatorem jest Radio Opole, a któremu partneruje Delegatura IPN w Opolu.

 

Andrzej Koziar z Delegatury IPN w Opolu opowiedział o wystawie na antenie Radia Opole - Główny trzon to są zbiory Ossolineum, działu dokumentacji życia społecznego, który ma kilkadziesiąt tysięcy walorów filatelistycznych. Część znaczków pochodzi od członków Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, część to zbiory osób prywatnych. (…) Wyprodukowanie znaczka w celi było bardzo trudne, dlatego mówimy o fenomenie poczty podziemnej - tłumaczył (…) Andrzej Koziar. - Internowani byli rewidowani, nie mogli mieć żadnych przyborów, papier też był zakazany. Nawet listy, grypsy były wykonywane na papierze pakunkowym. Dlatego tym bardziej powinniśmy doceniać ten fenomen. Na Opolszczyźnie internowani 13 grudnia osadzeni zostali w dwóch ośrodkach - w więzieniach - były to zakłady karne w Grodkowie i Nysie.

* * *

Wystawa „Poczta podziemna"

Patrząc dziś na całokształt problematyki podziemnej poczty możemy stwierdzić, że jej funkcjonowanie potwierdzało żywotność społecznego oporu, co najmniej zaś przypominało o jego trwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej formy działalności podziemnej, w której skupiałoby się tak szerokie spektrum poglądów społeczeństwa na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości we wszystkich możliwych wymiarach tematycznych. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Prezentowane zbiory stanowią dziś dla nas ważny, chociaż specyficzny i rzadko udostępniany zapis, dokumentujący odmienność zamkniętej już karty w historii naszego kraju.

Z uwagi na cechy obiektów o rozmiarach z reguły bardzo niewielkich, wytworzonych przy użyciu prymitywnych technik drukarskich, pokazanie ich w sposób atrakcyjny dla odbiorców, a przy tym zadowalający także muzealników profesjonalistów, stanowiło prawdziwe wyzwanie. Zgodnie z przyjętymi założeniami część eksponatów jest zatem prezentowana w formie oryginałów, część zaś – bardziej atrakcyjna plastycznie, stanowiąca też komentarz do PRL-owskich realiów – została stosownie powiększona przy użyciu technik fotograficznych. Z uwagi na walory edukacyjne ten fragment wystawy będzie przedstawiany w szkołach. Warto podkreślić, że znaczna część eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, dotąd nigdzie nie prezentowanych.

Zdjęcia: Radio Opole, fot. Marcin Skomudek

do góry