Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Finał VII edycji projektu „Kamienie Pamięci »...za to, że byli Polakami«” – Wrocław, 20 maja 2016

20 maja br. w Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu (ul. Serbska 5) odbędzie się finał VII edycji projektu Kamienie Pamięci „...za to, że byli Polakami”. Tegoroczną edycję ogólnopolskiego przedsięwzięcia koordynowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

PROGRAM

  • 9.00 – 9.30 Organizowanie stoisk
  • 9.30 – 12.00 Prezentacja opracowań grup projektowych
  • 10.00 – 11.15 Wyjazd przedstawicieli grup projektowych pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945–1956 na Cmentarzu Osobowickim
  • 10.00 – 12.00 Prezentacja filmów dokumentalnych |
  • 12.30 – 14.00 Uroczysta gala wręczenia dyplomów oraz Kamieni Pamięci 

O VII edycji projektu Kamienie Pamięci „...za to, że byli Polakami”

Jednym z bardziej oryginalnych działań wpisujących się w sferę edukacyjnej aktywności Instytutu Pamięci Narodowej jest projekt „Kamienie Pamięci”. Jest on swoistą kwintesencją ustawowych zapisów dotyczących misji i zadań Instytutu. Historia, pamięć, kreatywność, tożsamość są treścią, a nagrodą za wszystko jest osobista satysfakcja. Projekt adresowany jest do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych lub kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii najnowszej.

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji „Kamieni Pamięci” jest znalezienie bohatera, który padł ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej, a jego czyny, a nawet miejsce pochówku miały zostać zapomniane. Chcemy zachęcić uczestników do odszukania i upamiętnienia bohaterów, którzy za działalność, postawę i walkę o wyznawane wartości złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę życia. Ich nazwiska stalinowska propaganda chciała wymazać z pamięci przyszłych pokoleń. Zacierając ślady zbrodni poprzez m.in. utajnianie miejsc pochówku. W tych okolicznościach trudno mówić o pochówku, raczej o ukryciu zwłok. Przeczy to bardzo wielowiekowej narodowej tradycji kulturowej, przejawiającej się w modlitewnym czuwaniu przy zmarłym, religijnej ceremonii pogrzebowej i obrzędowi ostatniego pożegnania.

Koordynacja i organizacja VII edycji jest zaszczytnym zadaniem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Nie jest to sytuacja przypadkowa. Jeżeli mówimy o genezie poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, to możemy ją odnaleźć w kwaterach więziennych wrocławskiego Cmentarza Osobowickiego. Wykonawcą tych prac i ich duchowym opiekunem był od początku dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Tytuł obecnej edycji również ma bezpośredni związek z Wrocławiem. Jest to delikatna modyfikacja słów zapisanych na kartce zostawionej w butelce „pochowanej” z Mieczysławem Bujakiem. Rodzina doprowadziła, tuż po śmierci ukochanego syna i brata, do pierwszej potajemnej ekshumacji. Siostra napisała kartę ze słowami o bracie i umieściła ją w zalakowanej butelce. Ostatnie zdanie brzmiało: „Aresztowany dnia 10 września 1950 r. w czasie powrotu z poligonu i rozstrzelany dnia 30 sierpnia 1951 r,. za to, że był Polakiem”. Butelka ta została odnaleziona w jamie grobowej podczas prac ekshumacyjnych kierowanych przez Krzysztofa Szwagrzyka w 2006 r. we wspomnianych kwaterach więziennych Cmentarza Osobowickiego.

do góry