Nawigacja

Aktualności

93. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego oraz walk o Górę św. Anny – Góra św. Anny (woj. opolskie), 24 maja 2014

24 maja br. pod pomnikiem Czynu Powstańczego odbyły się regionalne obchody 93. rocznicy III Powstania Śląskiego oraz bitwy o Górę św. Anny. W uroczystościach wzięli udział marszałkowie województw śląskiego oraz opolskiego, wicewojewoda opolski, starostowie, samorządowcy, reprezentanci środowisk kombatanckich, a także kresowych. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Krzysztof Kawalec – naczelnik Delegatury IPN w Opolu.

Uroczystość odbyła sie w asyście wojska oraz harcerzy, oprawę stworzyli przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.

W przemówieniach podkreślano znaczenie Powstania Śląskiego jako wyrazu woli ludności Śląska, która upominała się o swoja podmiotowość i godność.

W godzinach popołudniowych odbyły sie uroczystości 50-lecia Muzeum Czynu Powstańczego.

***

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i trwało dwa miesiące. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty. Najpoważniejsze starcia miały miejsce właśnie w okolicach Góry św. Anny między 21 a 26 maja 1921 r. W powstaniu wzięło udział ok. 60 tys. Polaków. Jego wybuch przyczynił się do korzystniejszego dla Polski podziału Śląska. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

do góry