Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – Nysa, 4–30 kwietnia 2014

Od 4 kwietnia br. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wł. Broniewskiego w Nysie (ul. Sukiennicza 2 ) eksponowana jest wystawa Oddziału IPN w Szczecinie „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma", przedstawiająca genezę, przebieg oraz skutki „rzezi wołyńskiej".

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 4 kwietnia o godz. 18.00. Wykład wprowadzający przedstawił historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Andrzej Koziar.

Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki.

Organizatorami ekspozycji wystawy w Nysie są Delegatura IPN w Opolu oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie.

Więcej informacji o wystawie: http://wolyn1943.pl/o-wystawie/

* * *

Wstęp do katalogu wystawy:

W dziejach narodów i państw są wydarzenia, które, mimo ich wielkiego znaczenia, przysłonięte są mgłą niepamięci. W Polsce przez wiele lat takim zapomnianym fragmentem najnowszej historii była zbrodnia wołyńska. Znajdowała się na ona na marginesie zainteresowań historyków, rzadko mówiono o niej w szkołach, niewiele powstało dzieł kultury odnoszących się do tych wydarzeń. Od wielu lat trwa proces przywracania pamięci, daleki jest on jednak od zakończenia. Na wciąż nikłą obecność zbrodni wołyńskiej w powszechnej pamięci wskazują ostatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone w 2008 roku.

Przypadająca w zeszłym roku 70. rocznica zbrodni stworzyła unikalną szansę na trwałe zapisanie jej w świadomości Polaków i Ukraińców. Za najważniejsze swoje zadanie Instytut Pamięci Narodowej uznaje działania edukacyjne, przybliżające społeczeństwu prawdę o wydarzeniach sprzed lat. Poszukiwanie prawdy o przeszłości i pamięć jest naszym podstawowym obowiązkiem wobec ofiar. Jesteśmy to także winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców. Prawda i pamięć stanowią bowiem najlepszy fundament pojednania

Łukasz Kamiński, Prezes IPN

Pierwszy pokaz wystawy został zorganizowany przez Oddział IPN w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w 2013 roku.

do góry