Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie” – Krapkowice, 17–19 marca 2014

W dniach 17–19 marca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Krapkowicach (ul. Zamkowa 5) eksponowana była wystawa „Niedokończone msze wołyńskie".

19 marca w ramach prezentacji wystawy odbyło się również spotkanie z historykiem z opolskiej Delegatury IPN. Andrzej Koziar wygłosił wykład „Wołyń 1943 r. – trudna pamięć". Uczniowie wzięli także udział w projekcji filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko" (reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski).

Prezentacja wystawy „Niedokończone msze wołyńskie" w Krapkowicach została zorganizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu oraz Civitas Christiana w Opolu.

***

Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie" jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach, dając świadectwo trwania i służby Kościołowi. Po raz pierwszy została zaprezentowana 9 lipca 2010 r. w Atrium Collegium Norwidianum KUL i towarzyszyła odbywającej się wówczas na KUL konferencji pod tym samym tytułem. Organizatorami ekspozycji są: Centrum Ukrainicum KUL, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy „Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie i Konsulat Honorowy RP w Łucku. Prezentowane plansze zawierają życiorysy, niektóre też zdjęcia dwudziestu pięciu księży, zakonnic i zakonników, zamordowanych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów.

do góry