– W zamierzchłej przeszłości Cyceron, powiedział, że książka jest najlepszym przyjacielem człowieka, a biblioteka jest świątynią jego myśli. I dodawał jeszcze, że szczęście człowiekowi daje ogród i biblioteka. Jak niewiele się od tamtych czasów zmieniło. My, żyjący tutaj w XXI wieku, wciąż uznajemy słowo drukowane za ostoję naszej myśli. Biblioteki, wydawnictwa wciąż istnieją pomimo tego, że nieraz już wieszczono zmierzch słowa drukowanego, które miało zostać zastąpione najnowszymi osiągnięciami techniki, ale tak się nie stało. Dowodem na to jest dzisiaj nasza tutaj obecność
– zaznaczył dr hab. Karol Polejowski.
O nagrodę główną walczyło 81 publikacji w siedmiu kategoriach konkursowych. Statuetki dla najlepszych publikacji wydanych w Instytucie Pamięci Narodowej w 2025 roku otrzymali:
Kategoria „Monografie”
- Nagroda – Zbrodnie wojenne Wehrmachtu na żołnierzach Wojska Polskiego popełnione w trakcie kampanii polskiej 1939 r., t. 1: Geneza zbrodni. Zbrodnie na polu walki, autor Tomasz Sudoł
Kategoria „Wydawnictwa źródłowe”
- Nagroda – Antykomunizm narodowców. Organizacje polityczne ruchu narodowego wobec komunistów i komunizmu w II Rzeczypospolitej (1918–1939). Wypisy źródłowe, opracowanie: Krzysztof Kaczmarski, Wojciech Jerzy Muszyński, Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, Karol Sacewicz, Rafał Sierchuła
- Wyróżnienie – dla ks. Adama Szpotańskiego za opracowanie pierwszego tomu Inwentarza Archiwum Historycznego Sekretariatu Stolicy Apostolskiej. Zespół Piusa XII
Kategoria „Biografie”
- Nagroda – Zbrodnia (nie)osądzona. Losy żandarmów niemieckich z posterunku w Łańcucie biorących udział w zbrodni na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydach, Wojciech Hanus
- Wyróżnienie – dla książki Zbigniewa Wójcika, W kleszczach totalitaryzmów. Łukasz Ciepliński (1913–1951). Tom I. Prawość i męstwo.
Kategoria „Pamiętniki, relacje, wspomnienia”
- Nagroda – Kres. Historie dzieci ocalonych z pogromów, Konrad Piskała, Leon Popek, Tomasz Potkaj
Kategoria „Wydawnictwa albumowe”
- Nagroda – Oto żołnierz – Polak. Generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski 1866–1928, Mariusz Patelski, projekt graficzny – Elżbieta Waga-Krajewska
Kategoria „Publikacje popularnonaukowe”
- Nagroda – W masce i bez maski. Wywiad polski na wychodźstwie w czasie II wojny, Władysław Bułhak
Najlepsza Książka Roku na podstawie głosowania internautów
- Niepokorny. Profesor Zbigniew Wójcik – patriota, strażnik pamięci Piłsudskiego, historyk, Mariusz Kolmasiak
W uroczystości udział wzięli dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Emilia Błaszak, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Adrianna Garnik, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego prof. dr hab. Wiesław Wysocki, przedstawiciele instytucji kultury, instytucji naukowych, fundacji oraz bibliotek.
***
Autorzy i twórcy publikacji zwycięskich tytułów uhonorowani zostali dyplomem i sygnetem – symbolem jakości edytorskiej IPN. Nagrodę stanowi także możliwość wydania w języku obcym książki najwyżej ocenionej w wybranej kategorii konkursowej.
„Sygnety Wydawnictwa IPN” to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane książkom, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o najnowszej historii Polski. Kapituła nagrody docenia publikacje o wysokim poziomie merytorycznym i walorach edytorskich oraz znaczeniu dla badań historycznych i edukacji.
Kapituła Nagrody:
Kapituła przyznaje Nagrodę corocznie. Tegorocznej kapitule przewodniczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. Członkowie: wiceprzewodniczący kapituły – dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr Sebastian Pilarski, dr Natalia Cichocka.
Transmisja z gali na kanale IPNtv:
