Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie” – Opole, 6–20 grudnia 2013

W dniach 6–20 grudnia br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego (ul. Strzelców Bytomskich 2) eksponowana jest wystawa „Niedokończone msze wołyńskie".

6 grudnia br. o godz. 10.00 odbyło się jej uroczyste otwarcie. Wykłady, wpisujące się w tematykę wystawy, wygłosili prof. dr hab Krzysztof Kawalec – naczelnik Delegatury IPN w Opolu oraz Andrzej Koziar – historyk Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, Delegatura w Opolu.

Wystawa jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach dając świadectwo trwania i służby Kościołowi. Prezentowane plansze zawierają życiorysy, niektóre też zdjęcia dwudziestu pięciu księży, zakonnic i zakonników, zamordowanych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 9 lipca 2010 r. w Atrium Collegium Norwidianum KUL i towarzyszyła odbywającej się wówczas na KUL konferencji pod tym samym tytułem.Organizatorami ekspozycji są: Centrum Ukrainicum KUL, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy „Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie i Konsulat Honorowy RP w Łucku.

Ekspozycja wystawy w Opolu została zorganizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu.

do góry