Nawigacja

Aktualności

Promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności” – Jelenia Góra, 19 kwietnia 2013

19 kwietnia 2013 roku o godzinie 16.30 w w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze (Aleja Bankowa 27) odbędzie się promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności”.

W spotkaniu uczestniczyć będą: Łukasz Sołtysik –  pełnomocnik „Encyklopedii Solidarności” w Regionie Jelenia Góra, dr Grzegorz Waligóra – redaktor naczelny Encyklopedii, Przemysław Miśkiewicz – przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenie” w Katowicach oraz gość specjalny: Michał Orlicz – działacz opozycyjny, autor biogramów i haseł w Encyklopedii.

Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, t. II, Warszawa 2012, s. 536

Encyklopedia Solidarności... to projekt dokumentacyjny, realizowany od 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”. Encyklopedia wydawana jest w systemie holenderskim (każdy tom od A do Z). Pierwszy tom ukazał się w 2010 r., drugi w 2012 r. Całość będzie się składać z 5 tomów, liczących łącznie 5000 biogramów oraz 2500 haseł rzeczowych.

„Encyklopedia Solidarności” to największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur  organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. Hasła i biogramy, przygotowane przez dziesiątki autorów, współpracujących z pełnomocnikami regionalnymi, trafiają do redakcji naukowej „Encyklopedii Solidarności”. Drugi tom, zawierający 1217 biogramów i haseł  rzeczowych (opracowanych przez ponad 200 autorów) przygotowała redakcja w składzie: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny), prof. dr hab. Antoni Dudek, dr Łukasz Kamiński, Przemysław Miśkiewicz i Łukasz Sołtysik.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu Encyklopedii Solidarności.

do góry