Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

„Katyń w pamięci narodów” – wykłady w ramach Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci – Wrocław, 22 marca 2013

W ramach XI Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci w piątek 22 marca br. o godz. 18.00 w audytorium w Instytucie Historycznym we Wrocławiu (ul. Szewska 49) odbędzie otwarty wieczór wykładów na temat: „Katyń w pamięci narodów”.

Program prelekcji:

  • dr Stanisław Bogaczewicz (IPN Wrocław), „Zbrodnia katyńska jako symbol realizacji planu zagłady polskich elit”
  • dr Anna Kaminsky (Bundesstiftung Aufarbeitung Berlin), „Miejsca Pamięci Ofiar Katynia”,  prezentacja nowej książki
  • Leszek Rysak (IPN Warszawa), „Katyń Rides“.
Wykłady są tłumaczone symultanicznie na język polski, niemiecki i rosyjski.

Wstęp wolny.

Współorganizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

11. Seminarium Miejsc Pamięci

20 marca br. rozpoczęło się w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 11. Seminarium Miejsc Pamięci. Tegoroczne spotkanie poświęcone jest kluczowym datom w europejskiej historii pierwszej połowy XX wieku i ich oddziaływaniu na poszczególne kraje Europy środkowo-wschodniej. Podczas spotkania zostaną postawione następujące pytania: w jaki sposób w Miejscach Pamięci, na wystawach czy podczas uroczystości z okazji rocznic ukazywane są poszczególne perspektywy zaangażowanych lub ościennych społeczności? Jak przedstawiał się rozwój polityki w poszczególnych krajach między tymi kluczowymi datami? Co różni sposoby ich postrzegania, a co je łączy?

Seminarium Miejsc Pamięci jest cykliczną imprezą, odbywającą się raz w roku, która przeznaczona jest dla zawodowych i społecznych współpracowników Miejsc Pamięci lub muzeów z krajów Wschodniej i Zachodniej Europy. Seminarium kierowane jest także do wszystkich tych, którzy w swojej pracy dotykają tematów związanych z narodowym socjalizmem, masową zagładą Żydów, stalinizmem i dyktaturą komunistyczną czy innymi formami totalitaryzmów oraz ruchami oporu stawianymi wobec nich. Seminarium stanowi miejsce wymiany ogólnoeuropejskich doświadczeń praktyków zajmujących się na co dzień tematyką edukacji historyczno-politycznej, jak również teoretyków, naukowców i badaczy historii.

Ideą seminarium jest stworzenie forum dla wymiany doświadczeń na poziomie ogólnoeuropejskim przez przedstawicieli różnych instytucji, którzy w swojej pracy poświęcają się edukacji historycznej z jednej strony, z zachowaniem pamięci z drugiej strony.

Organizatorami Seminarium są Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – Miejsce Pamięci, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Fundacja Badań nad Dyktaturą we współpracy z Europejską Siecią „Pamięć i Solidarność”.

Seminarium zostało dofinansowane przez pełnomocnika Rządu Federalnego ds. kultury i mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu.

Pliki do pobrania

do góry