Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Promocja książek Kamila Dworaczka „Burzliwa dekada NZS we Wrocławiu 1980–1989” oraz „Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981.Wybór dokumentów” – Wrocław, 23 marca 2013

23 marca br. o godz. 11.00 w Hotelu Tumskim we Wrocławiu (ul. Słodowa 10) odbyła się promocja dwóch książek Kamila Dworaczka wydanych przez IPN: „Burzliwa dekada NZS we Wrocławiu 1980–1989” oraz  „Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981. Wybór dokumentów”.

W spotkaniu z autorem publikacji udział wzięli goście specjalni: Rafał Guzowski oraz Jarosław Obremski – byli działacze NZS. Promocję poprowadził Paweł Skrzywanek.

Spotkanie na temat historii NZS przyciągnęło do Hotelu Tumskiego we Wrocławiu kilkadziesiąt osób. Większość z nich była bezpośrednio zaangażowana w wydarzenia opisywane w prezentowanych książkach. Dzięki temu dyskusja była ciekawa i żywa, a momentami nawet bardzo burzliwa.

Spotkanie otworzył Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, który w kilku słowach przedstawił sylwetkę autora oraz przygotowane przez niego publikacje. Następnie Paweł Skrzywanek poprosił autora o podzielenie się refleksjami z pracy nad publikacjami.

Kamil Dworaczek uzasadnił swoje zainteresowanie takim właśnie tematem: „Przede wszystkim był to podziw dla ludzi, którzy podejmowali działalność opozycyjną ze świadomością, że zablokuje im to jakąkolwiek karierę”. I dodał – „Poza tym ruch »Solidarności«, do którego można zaliczyć NZS, jest czymś, z czego możemy być dumni i trzeba zrobić wszystko, aby spopularyzować jego dzieje. Temu służy właśnie album »Burzliwa dekada…«, który jest adresowany do szerszego grona odbiorców”.

Pozostali paneliści: Rafał Guzowski i Jarosław Obremski byli uczestnikami wspomnianych wydarzeń, więc opowiadali o swoich doświadczeniach. Mówili o spójności środowiska w dzisiejszych czasach, mimo różnych wyborów politycznych dokonywanych po 1990 roku. Dzielili się także refleksjami na temat NZS. Jarosław Obremski pytał – „dlaczego osoby z pierwszego okresu działalności NZS nie zaistniały później w polityce, jak te, których działalność przypadła głównie na koniec lat 80., np. Grzegorz Schetyna czy Jacek Protasiewicz?”

W dalszej części spotkania wywiązała się dyskusja na temat stopnia inwigilacji NZS przez PRL-owskie służby. Momentami przybierała burzliwy charakter. Autor starał się bronić tezy, że NZS nie był dostatecznie spenetrowany i SB nie miała narzędzi, aby sterować tym ruchem.

Podczas dyskusji pojawiały się też opinie czytelników na temat książki. Większość uczestników wypowiadała się w pochlebny sposób na temat efektu pracy autora.

Książka zawiera wybór dokumentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów z lat 1980–1981. Pierwszy raz w jednym miejscu udało się zebrać tak bogatą dokumentację działalności różnych ośrodków akademickich, co jest tym istotniejsze, że jest to materiał rozproszony po bibliotekach, archiwach i kolekcjach prywatnych. Dokumenty prezentują różne aspekty aktywności NZS: od strajków i manifestacji po działania na rzecz środowiska, takie jak imprezy kulturalne czy walka o zmianę programów nauczania.

Autor zaprosił kilkanaście osób, aby opowiedziały o swojej działalności we wrocławskim NZS. Ich wspomnienia są czasem dowcipne, czasem wzruszające, nie zawsze mieszczą się w konwencji tradycyjnej narracji historycznej. W relacjach przewijają się różne wątki (np. polityka, konspiracja) i uczucia (m.in. przyjaźń, nadzieja, rozczarowanie). Opowieści uzupełnia bogaty zbiór materiałów źródłowych i fotografii (wcześniej rozproszonych po różnych archiwach i kolekcjach prywatnych), wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy. Pozwala to Czytelnikowi na wszechstronne zapoznanie się z tym ważnym wątkiem najnowszej historii Wrocławia: od relacji świadków wydarzeń, poprzez dokumenty z epoki, po zdjęcia, na których uchwycono sytuacje opisywane w książce.

Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej. Podczas promocji można było zakupić egzemplarze obu książek.

Zdjęcia: Wojciech Obremski

 

do góry