Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Prof. Włodzimierz Suleja podczas promocji książki Katarzyny Kaczorowskiej „80 milionów. Historia prawdziwa” – Wrocław, 1 września 2012

1 września br. o godz. 21.00 na pergoli obok Hali Stulecia we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1) odbyła się promocja książki „80 milionów. Historia prawdziwa”. Autorką publikacji jest Katarzyna Kaczorowska – dziennikarka „Gazety Wrocławskiej”, współautorka książki „Kobiety niezapomniane” oraz – wspólnie z prof. Włodzimierzem Suleją – biografii Piotra Bednarza „Tak się nie godzi” i Mieczysława Tarnowskiego „Najważniejsza jest konsekwencja”.

W spotkaniu zorganizowanym przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wzięli udział także uczestnicy sensacyjnych wydarzeń sprzed 30 lat – Władysław Frasyniuk, Józef Pinior, Tomasz Surowiec, oraz historyk i dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Włodzimierz Suleja.

Promocja książki i dyskusja z udziałem świadków historii poprzedziła projekcję filmu Waldemara Krzystka „80 milionów”.


O książce „80 milionów. Historia prawdziwa”

Książka Katarzyny Kaczorowskiej to historia prawdziwa.

Wrocław, 3 grudnia 1981 roku. Dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego 26-letni prawnik Józef Pinior, rzecznik finansowy dolnośląskiej „Solidarności”, podjął z konta związku 80 milionów złotych. Na czeku podpisali się on i Piotr Bednarz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska.

W ukryciu pieniędzy u ówczesnego metropolity wrocławskiego, arcybiskupa Henryka Gulbinowicza pomogli im Tomasz Surowiec i Stanisław Huskowski. Uratowane fundusze pozwoliły na finansowanie podziemnej działalności nie tylko na Dolnym Śląsku. Część z nich powędrowała do Lublina, Łodzi, Krakowa. Na pomoc zwalnianym z pracy ludziom, na podziemną prasę.

Ta książka opowiada nie tylko o tym, jak naprawdę wyglądała akcja uratowania pieniędzy związku przed konfiskatą ze strony państwa. Pokazuje też losy bohaterów tej akcji po 13 grudnia i cenę, jaką zapłacili za swoje zaangażowanie po stronie „Solidarności”.

(na podstawie materiałów wydawnictwa MUZA – wydawcy książki)
 

do góry