-
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025 -
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025 -
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025 -
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025 -
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025 -
Ogólnopolski Harcerski Rajd Turystyczny „Granica” - Borowice, 20–21 września 2025
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się pod hasłem „Wędruj w przyszłość”, łącząc wartości harcerskie – służbę, braterstwo, pamięć, pracę nad sobą i wrażliwość na drugiego człowieka – z refleksją nad historią i jej znaczeniem dla budowania przyszłości.
Biuro Edukacji Narodowej we Wrocławiu przygotowało specjalne stoiska historyczne w harcerskim miasteczku programowym, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Rajdu. Wśród atrakcji znalazły się: warsztaty plastyczne z malowania symboli narodowych, tworzenie przypinek z motywami patriotycznymi, gry wielkoformatowe o tematyce historycznej, prowadzone przez historyków OBEN Wrocław – Jakuba Króla-Kulikowskiego i Marka Gadowicza – oraz stanowisko multimedialne z technologią VR, umożliwiające uczestnikom wirtualny spacer przez wybrane momenty historii Polski, prowadzone przez Artura Cieślika.
Późnym wieczorem odbyło się wyjątkowe spotkanie – gawęda harcerska, mówiąca o historii Dolnego Śląska, jego tradycji i wartościach harcerskich. Spotkanie miało charakter refleksyjny, a jednocześnie integracyjny, podkreślając znaczenie narodowej tożsamości i wspólnej, ponadpokoleniowej pamięci.
Zwieńczeniem Rajdu był uroczysty apel końcowy, w którym uczestniczyło prawie osiemset harcerek i harcerzy z całej Polski. Wrocławski oddział IPN miał zaszczyt reprezentować historyk OBEN – Marek Gadowicz. Był to moment podsumowania wspólnej wędrówki, wyrażenia wdzięczności organizatorom oraz podkreślenia jedności harcerskiej społeczności.
Udział IPN Wrocław w Rajdzie „Granica” to kolejny przykład udanej współpracy edukacyjnej z organizacjami harcerskimi oraz realizacji misji Instytutu – budowania świadomości historycznej młodego pokolenia poprzez aktywne i atrakcyjne formy przekazu.