Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy o niemieckim obozie pracy Burgweide oraz premiera książki – Wrocław, 19 stycznia 2024

Na wrocławskim rynku odbyła się inauguracja wystawy poświęconej niemieckiemu obozowi przejściowemu i obozowi pracy Burgweide. Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Inauguracji towarzyszyła premiera książki na ten sam temat, w której zawarto niepublikowane dotąd fakty i zdjęcia.

Wystawa o niemieckim obozie Burgweide jest prezentowana w 2024 roku, czyli w roku, w którym obchodzimy 80. rocznicę powstania warszawskiego.

- Wśród polskich robotników przymusowych, którzy przebywali w Breslau, było przynajmniej kilkanaście (może nawet kilkadziesiąt) tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy. Wśród nich byli także powstańcy, którzy dobrowolnie zrezygnowali z przysługującego im statusu jeńca wojennego. W Breslau powstały dla nich specjalne obozy, wielu skierowanych było także do Burgweide. Właśnie z tego powodu dużo miejsca na wystawie poświęciliśmy wątkom mieszkańców Warszawy, ale nie tylko - mówi Kamilla Jasińska, autorka wystawy.

Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu szczególną troską i uwagą otacza obóz Burgweide, największy w obecnych granicach Wrocławia. Realizuje różnego rodzaju działania upamiętniające i edukacyjne.

- W zeszłym roku przenieśliśmy pamiątkowy kamień na teren dawnego obozu, gdzie planujemy stworzyć wspólnie z miastem skwer pamięci obozu. Oprócz tego odnowiliśmy krzyż, który jest znakiem pamięci. W obu miejscach znajdują się tablice informacyjne, opowiadające historię Burgweide. To hołd dla środowiska robotników przymusowych. IPN dba o to, żeby tę historię upowszechniać. Jeśli chodzi o wystawę, to był problem ze zdjęciami i ikonografią, ale udało się odnaleźć także rysunki sporządzone przez byłych więźniów. Na ich podstawie możemy sobie zwizualizować, jak wyglądał obóz -  dodaje dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego Oddziału IPN.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie Towarzystwa Miłośników Wrocławia, przede wszystkim byli polscy robotnicy przymusowi zrzeszeni w Klubie Ludzi ze Znakiem P oraz w Stowarzyszeniu Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.

Swoją obecnością zaszczycili nas także: wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz, przewodniczący sejmiku Andrzej Jaroch, przedstawiciele władz miejskich i urzędu miasta, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer, wicedyrektor Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum Marek Mutor, Grzegorz Maślanka - radny osiedla Sołtysowice, władze i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Wystawa, autorstwa Kamilli Jasińskiej, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu oraz Centrum Historii Zajezdnia na wrocławskim Rynku będzie prezentowana do 5 lutego, od 6 lutego przez prawie półtora miesiące będzie można się z nią zapoznać na placu przed Dworcem Głównym we Wrocławiu, później będzie eksponowana m.in. na Sołtysowicach. W czasie ekspozycji wystawy, w tych wszystkich miejscach, będą się odbywały także prezentacje autorskie, o których będziemy oczywiście wcześniej informować.

W kamieniczce Małgosia przy ulicy Odrzańskiej 39/40 (północno-zachodni narożnik Rynku) można obejrzeć m.in. oryginalne dokumenty, rękopisy wspomnień oraz artefakty odnalezione podczas badań archeologicznych przeprowadzonych kilka lat temu na terenie poobozowym. Eksponatowa część wystawy będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00.

do góry