Nawigacja

Aktualności

Uroczystość uhonorowania grobu w ramach projektu Ocalamy - Dzierżoniów, 14 listopada 2023

14 listopada 2023 roku na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie miała miejsca, druga w historii miasta, uroczystość uhonorowania grobu w ramach projektu Ocalamy. W 2021 roku insygnium Ojczyzna Swemu Obrońcy zostało umieszczone na grobie ppłka dypl. Waleriana Tewzadze. Tym razem spotkanie odbyło się przy mogile wachmistrza Emila (Johanna) Naganowskiego.

Nowy, pomnikowy nagrobek powstał wysiłkiem osób zorganizowanych w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty (4 pułku strzelców wielkopolskich). Celem spotkania było ocalenie pamięci bohatera walk o wolność i niepodległość Polski. Uroczystość poprowadzili, przy asyście kompanii honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz. Obecni byli wnukowie, wnuczki i prawnuczka Emila Naganowskiego, reprezentanci Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej okręg Wrocław-Psie Pole i mieszkańcy Dzierżoniowa.   

Emil Johann po 1945 roku Naganowski, ur. 18 kwietnia 1893 r. w Rzęśnie Polskiej k. Lwowa, gdzie ukończył szkołę powszechną. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich, służąc
w I. Brygadzie, z którą przeszedł cały szlak bojowy do listopada 1915 roku, kiedy to został ranny w boju pod Kamieniuchą. Na wiosnę 1916 roku powrócił do służby, lecz został przeniesiony do II. Brygady Legionów. Brał udział w bitwie pod Rarańczą, w następstwie której został internowany w obozie w węgierskim Huszt. W odrodzonym Wojsku Polskim służył od 1 listopada 1918 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w szeregach 6. Pułku Ułanów. Po wojnie pozostał żołnierzem zawodowym. W uzasadnieniu odznaczenia Brązowym Krzyżem Zasługi z 1936 roku możemy zapoznać się z jego charakterystyką spisaną przez dowódcę 6. Pułku Ułanów Kaniowskich majora Gilewskiego: Nadzwyczaj sumienny i pracowity podoficer, który jako starszy majster podkuwacz, dzięki swej pracowitości i sumienności – zasługuje na to odznaczenie. Z wnioskiem dowódcy pułku zgodził się wówczas dowódca Podolskiej Brygady Kawalerii, generał Juliusz Kleeberg. Emil Johann Naganowski był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Medalem za Wojnę 1918-1921, Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Zmarł w 1972 roku w Dzierżoniowie.

 

  

do góry