Nawigacja

Aktualności

Otwarcie nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu – 11 października 2023

11 października 2023 roku odbyło się otwarcie nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. – Aby móc skutecznie i efektywnie opowiadać o historii potrzebni są ludzie, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Niezbędne jest też miejsce, w którym historia będzie ożywać, gdzie będzie się mówić o doświadczeniu Polski i Polaków w wieku XX także po to, abyśmy w przyszłości żyli w bezpiecznym i wolnym kraju – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Prezes mówił, że Opole, nie tylko dla Słowian, ale też w etymologii języka łacińskiego oznaczało tyle, ile wspólnota rodowa oraz terytorialna. Niemożliwym jest zbudowanie jej bez wspólnych wartości, bez przywiązania do wspólnego języka, bez wspólnego przeżywania historii, wspólnej pamięci, jak również wspólnego projektowania przyszłości. Dr Nawrocki podkreślał, że Instytut Pamięci Narodowej czuje się głęboko zobowiązany wobec tych, którzy mieli odwagę i energię pod koniec XIX wieku do tego, żeby wydawać polskie gazety na Opolszczyźnie oraz tych, którzy manifestowali swoje przywiązanie do polskości w kwietniu 1920 roku na ulicach Opola.

Mam wielką nadzieję, że region opolski rzeczywiście będzie regionem dialogu, ale każdy dialog musi zacząć się od prawdy, a nie od relatywizowania między ofiarami a sprawcami. Każdy dialog musi rozpocząć się od prawdy na temat doświadczenia Polski i Polaków w XX wieku w obliczu dwóch systemów totalitarnych: niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu, ale także prawdy o procesach transformacyjnych. Dopiero ta prawda sprawi, że to miejsce będzie nie tylko świątynią prawdy historycznej, ale także miejscem dialogu.

W uroczystości udział wzięli m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, poseł Paweł Kukiz. Biskup pomocniczy diecezji opolskiej dr hab. Rudolf Pierskała poświęcił nowy budynek opolskiej delegatury IPN.

Dotychczas siedziba IPN w Opolu mieściła się w budynku Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej. Nowa znajduje się przy ul. Kośnego 62.

Podczas otwarcia zaprezentowano wystawę wystawa „»Jesteśmy Polakami«. Związek Polaków w Niemczech”, a także aplikację Biura Nowych Technologii IPN „Szybowcowa ’87”, która za pomocą technologii VR pozwala przenieść się użytkownikowi do tajnej drukarni „Solidarności Walczącej”.

do góry