Nawigacja

Aktualności

Ponowne oględziny czaszek katyńskich z Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety - Wrocław, 21 czerwca 2023

W środę 21 czerwca w Kościele Garnizonowym św. Elżbiety we Wrocławiu, pierwszy raz od 13 kwietnia 2015 r. otwarty został sarkofag, w którym znajdują się trzy czaszki ofiar zbrodni katyńskiej.

Dr Krzysztof Łagojda z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu spotkał się z pracownikami Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dr. Jerzym Kaweckim i dr. Jędrzejem Siutą. Spotkanie miało na celu przeprowadzenie oględzin medycznych. Materiał ze spotkania został opublikowany po raz pierwszy. Wcześniej opinia publiczna nie miała możliwości zapoznania się z oględzinami czaszek katyńskich.

Dzięki znakomitej współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu z Zakładem Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich pokazujemy państwu materiał absolutnie unikatowy, oględziny czaszek katyńskich, które z dużym prawdopodobieństwem przywiózł z Katynia do Wrocławia prof. Gerhard Buhtz, kierownik prac ekshumacyjnych w 1943 r. Cały film znajdziecie Państwo na naszym KANALE.

 - Wiele mówiło się o tych czaszkach, narosło wiele mitów, nieprawdziwych informacji, stąd działania podjęte przez Oddział IPN we Wrocławiu i Zakład Medycyny Sądowej, aby pewne kwestie wyjaśnić. Projekt katyński, którego jestem autorem, ma przede wszystkim na celu przybliżenie podstawowych informacji o zbrodni katyńskiej, ale również skupienie się na historii czaszek katyńskich. Dawny Breslau czyli Wrocław ma z tą historią wiele wspólnego – mówi dr Krzysztof Łagojda z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Niezależnie od tego nadal trwają prace mające na celu izolację materiału DNA i stworzenie profili identyfikacyjnych, co pozwoliłoby stwierdzić, że czaszki te należą do konkretnych ofiar zbrodni w Katyniu. - Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się postawić w tej kwestii kropkę nad i. Te czaszki to swoiste miejsce kultu tutaj we Wrocławiu, nie tylko dla najbliższych rodzin ofiar, czyli rodzin katyńskich, ale dla wszystkich, który znają tę historię i próbują ją zgłębiać. To nasz obowiązek, aby rozpowszechniać wiedzę o tych relikwiach – dodaje Łagojda.

Spotkaniu towarzyszył dr Stanisław A. Bogaczewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu oraz dr Teresa Gwara, prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska.

do góry