Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” – Opole, 21 listopada 2022

21 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Szkoła Podstawowa nr 26 w Opolu im. Książąt Opolskich-Grudzicach zostanie otwarta wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech”. Miejsce otwarcia wystawy nie jest przypadkowe. To właśnie tam, 1 maja 1924 r. powstała Polska Szkoła Mniejszościowa, która była miejscem edukacji dla młodych Polaków.

Wystawa jest częścią ogólnopolskiego projektu zrealizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Oddziałami IPN w Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie oraz Delegaturami w Opolu i Olsztynie, na który składa się wystawa główna oraz siedem wystaw regionalnych. Każda część regionalna prezentuje dzieje organizacji na danym terenie.

Część główna przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku (9 plansz) przedstawia najważniejsze informacje dotyczące genezy Związku Polaków w Niemczech, działalności, struktur oraz działaczy, a także represji wobec członków Związku tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania. Część regionalna przygotowana przez Delegaturę IPN w Opolu prezentuje działalność organizacji na terenie Śląska Opolskiego. Wystawa będzie prezentowana w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Wśród przybyłych gości będzie m.in. dr Iwona Demczyszak, p.o. Naczelnika Delegatury IPN w Opolu, będąca jednocześnie autorką wystawy. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów stulecia utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

  • Wystawa „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” – Opole, 21 listopada 2022
    Wystawa „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” – Opole, 21 listopada 2022
do góry