Nawigacja

Aktualności

Inicjatywy Oddziału IPN we Wrocławiu w związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego – Wrocław, 1 sierpnia 2022

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz wrocławianie uczcili bohaterski zryw warszawiaków 1 sierpnia 1944 r.

Oddziału IPN we Wrocławiu zorganizował (lub był współorganizatorem) wydarzeń, którymi 1 sierpnia 2022 r. został oddany hołd Powstańcom Warszawskim w 78. rocznicę jego wybuchu.

1. Zajęcia w ramach cyklu edukacyjnego „Wakacje z IPN” – „Powstanie Warszawskie. Bitwa o honor miasta” w Przystanku Historia (Wrocław, ul. Długosza 48). W programie:

  • wykłady „Powstanie Warszawskie – przyczyny wybuchu, przebieg i oceny” oraz „Krzysztof Kamil Baczyński”,
  • wspomnienia powstańców ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej IPN
  • projekcja filmów: „Bitwa o honor miasta” i „Akcja Burza w Obwodzie AK Mielec”.

2. Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozpoczęły się one o godz. W (17:00), a Oddział IPN we Wrocławiu był ich współorganizatorem.

Relacja z uroczystych obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego »

3. Uhonorowanie grobów pochowanych na dolnośląskich cmentarzach powstańców warszawskich insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy” oraz zapalenie zniczy na grobach już uhonorowanych. Działania te odbyły się w ramach akcji „Ocalamy”, będącej wspólnym projektem Wojewody Dolnośląskiego i IPN.

4. Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu, a następnie uroczystość przy tablicy upamiętniającej Powstańców, podczas której Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwaw IPN we Wrocławiu złożył  imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wiązankę kwiatów.

5. Zaprezentowaliśmy nową publikację Piotra Klimczaka, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu pt. Krzysztof Kamil Baczyński. Autor opracowania wskazał najważniejsze czynniki, które ukształtowały poetę: dom rodzinny, środowisko i wiara. Drugą część opracowania poświęcił przybliżeniu twórczości poety. Broszurę można (za darmo!) ściągnąć na dysk – link na dole strony.

6. Umieściliśmy na naszej stronie internetowej Pamiętnik z Powstania Warszawskiego. 

Pamiętnik, który znajduje się w zasobie oddziałowego Archiwum IPN we Wrocławiu, jest zapisem przeżyć mieszkanki Warszawy Zofii Kotlińskiej. Urodziła się w 1915 r. w Ostrzeszowie (woj. poznańskie). W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego miała 29 lat. Nie należała do żadnej organizacji podziemnej, nie uczestniczyła w bezpośrednich walkach. Mieszkała z rodzicami przy ul. Dobrej 8/10 w Warszawie.

Więcej o pamiętniku »

do góry