Nawigacja

Aktualności

Otwarcie Izby Tradycji marszałka Józefa Piłsudskiego – Nysa, 25 marca 2022 r.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie otwarto Izbę Tradycji poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wśród zaproszony gości była m.in. p.o. naczelnika Delegatury IPN w Opolu dr Iwona Demczyszak oraz p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział we Wrocławiu dr Katarzyna Pawlak-Weiss. Jedną z głównych osób zaangażowanych w budowę Izby Tradycji był Pan Andrzej Koziar, pracownik Delegatury IPN w Opolu.

Uroczystości rozpoczął specjalny koncert życzeń, przygotowany przez uczniów i nauczycieli SP nr 5 im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Składał on się z pieśni patriotycznych zaśpiewanych oraz wyczytanych życzeń i podziękowań dla marszałka. Koncert zakończyła pieśń: „My nie chcemy więcej wojny” zaśpiewana przez uczniów szkoły. Występ artystyczny poprowadziła dyrektor szkoły Eulalia Woźniak. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że powstała Izba Tradycji jest wyrazem wdzięczności dla Józefa Piłsudskiego oraz wszystkich tych, którzy walczyli o wolność Polski. Będzie także miejscem kształtowania serc i umysłów młodych ludzi, którzy później będą dbać o rozwój i bronić bezpieczeństwa Rzeczpospolitej.

Następnym punktem programu było uroczyste otwarcie Izby Pamięci. Dokonali tego wspólnie uczniowie i dyrektor szkoły oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, który następnie zabrał głos. Zaznaczył, że przykład Józefa Piłsudskiego to najlepszy dowód na to, że wolność jest wartością najwyższą, o którą warto się bić i warto umierać.

Dla zgromadzonych gości krótki wykład wygłosił prof. Krzysztof Rozpondek, pracownik Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W swoim wystąpieniu m.in. przybliżył ideę oraz historię powstania Izby Pamięci oraz przedstawił najważniejsze eksponaty. Do widowni przemówił także Andrzej Koziar, historyk pracujący w Delegaturze IPN w Opolu. Opowiedział on swoją historię poznania postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, która zaczęła się już w rodzinnym domu. Podkreślił także wielką wartość w poszukiwaniu ludzi, z którymi można zrobić wiele dobrego tj. Izba Pamięci, która powstała w wyniku współpracy wielu osób i środowisk.

Izba Pamięci poświęcona jest pamięci patrona szkoły Józefa Piłsudskiego. W jej skład weszły liczne eksponaty m.in., tj. replika munduru, szabli oraz liczne publikacje dotyczące jego życia i wkładu w odbudowę wolnej Rzeczpospolitej.

do góry