Nawigacja

Aktualności

Prezentacja sztandaru oraz złożenie przysięgi wojskowej przez żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – Wrocław, 27 września 2021

27 września, w dniu Święta Wojsk Obrony Terytorialnej, na placu Wolności we Wrocławiu w obecności przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich oraz miejskich odbyła się uroczysta prezentacja sztandaru oraz złożenie przysięgi wojskowej przez żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja”. Wrocławski Oddział Instytut Pamięci Narodowej reprezentował p.o. dyrektora Paweł Rozdżestwieński. Jednym z fundatorów sztandaru był Oddział IPN we Wrocławiu.

Wśród zaproszony gości byli m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i przedstawiciele kombatantów. Wrocławski Oddział Instytut Pamięci Narodowej reprezentował p.o. dyrektora Paweł Rozdżestwieński. Uroczystości otworzył dowódca 16 DBOT płk Artur Barański. Przywitał on przybyłych gości oraz żołnierzy. Podkreślił on jak ważnym momentem jest przyjęcie sztandaru, który uosabia ojczyznę. Podkreślił także, że nie sposób zliczyć wyrazów uznania, które otrzymał od osób, dla których służba żołnierzy WOT była użyteczna i potrzebna. Dowódca żołnierzy życzył im także wierności hasłu, które przyświeca tej formacji: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Płk Artur Barański odczytał także list od gen. dyw. Wiesława Kukuły. Podkreślił on, że moment przyjęcia sztandaru jest niezwykle ważny dla budowania tożsamości jednostki. Podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i życzył dalszych sukcesów.

Następnie głos zabrał Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski. Wskazał on, że mundur wymaga szacunku, ale także jest wielkim zobowiązaniem. Wojewoda zaznaczył, że to m.in. dzięki żołnierzom WOT mieszkańcy Dolnego Śląski mogli czuć się bezpiecznie. Złożył im także ważne życzenia:

Chcę abyście odstraszali, ale także aby Wasz pot nigdy nie zamieniła się w krew. Jednakże, jeśli przyjdzie czas próby, obyście nie ustąpili pola – zakończył Jarosław Obremski.

W imieniu żołnierzy głos zabrała szeregowa Aleksandra Czachor. Zaznaczyła, że podczas szkolenia żołnierzy WOT zmierzyli się z wieloma trudnościami i musieli pokonać własne słabościami. Ich patron, ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja”, pokazał jednak co to nieustępliwość, waleczność oraz patriotyzm. Szeregowa Czachor podziękował dowódcom oraz przełożonym za przygotowania do służby oraz rodzinom. Podkreśliła, że co prawda żołnierzy WOT wracają do swoich codziennych działań, ale będą wierni hasłu: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Po prezentacji sztandaru oraz przyjęciu ślubowania odbyła się uroczysta defilada wojskowa. Dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej jako członek Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru otrzymał z rąk dowódcy 16 DBOT pamiątkową miniaturę sztandaru dolnośląskiej jednostki.

Ludwik Marszałek, ps. „Zbroja” ur. 9 sierpnia 1912 w Brzezinach k. Ropczyc. Do Wojska Polskiego wstąpił na ochotnika. W czasie kampanii wrześniowej walczył szeregach 15 pułku piechoty „Wilków” z Dęblina. Po ucieczce z niemieckiego obozu jenieckiego pełnił funkcję oficera szkoleniowego Związku Walki Zbrojnej wokół Rzeszowa. Toczył walki z Niemcami m.in. w rejonach Braciejowa i Połomi. Od 1944 był pilnie poszukiwany przez kontrwywiad sowiecki. Po powstaniu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” został jednym z głównych organizatorów struktur Zrzeszenia na Rzeszowszczyźnie. d września 1945 do marca 1946 r. był kierownikiem Rejonu Mielec "Północ" (Dębica, Mielec, Tarnobrzeg, Nisko), następnie od marca do października 1946 r. kierownikiem Rejonu Krosno "Południe" (Krosno, Jasło, Sanok, Gorlice) w Okręgu Rzeszowskim. Równocześnie od grudnia 1945 do października 1946 r. był kierownikiem Wydziału Propagandy Okręgu Rzeszów, współredaktorem i drukarzem podziemnego pisma okręgu "Ku Wolności". W 1947 r. zamieszkał we Wrocławiu, gdzie został kierownikiem wrocławskiego okręgu WiN. 12 grudnia 1947 r. został aresztowany na terenie Wrocławia. 10 sierpnia 1948 r. w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na karę śmierci. 27 listopada 1948 r. wraz z 3 innymi działaczami WiN został rozstrzelany na dziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Ciało pogrzebano na cmentarzu Osobowickim.

do góry