Nawigacja

Aktualności

Trębacz z Monte Cassino – rozmowa z dr. hab. Jerzym Kirszakiem z Oddziału IPN we Wrocławiu

Wielka wymiana ludności po 1945 r. na Dolnym Śląsku po 1945 roku to sytuacja, która odkrywa kolejne karty opowieści z życia jej mieszkańców. W takich zawirowaniach trafił na Dolny Śląsk człowiek, o którym można powiedzieć, że jego wyczyn wyprzedza jego nazwisko – Emil Czech, trębacz spod Monte Cassino. Niezwykła historia i mało znana postać, którą przybliża dr hab. Jerzym Kirszak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

18 maja 1944 roku zawisła nad ruinami klasztoru na Monte Cassino biało-czerwona flaga, zaś w samo południe 18 maja 1944 r. plutonowy Emil Czech odegrał na kornecie Hejnał Mariacki. Aby tego dokonać, musiał w niespełna 2 h przebyć kilkunastokilometrowy dystans – w górach i pod niemieckim ostrzałem.

Emil Czech po II wojnie światowej zamieszkał w Kłodzku i pracował w Polskich Kolejach Państwowych. Zmarł w 1978 roku i został pochowany cmentarzu komunalnym w Kłodzku. Jego grób został przez IPN wpisany do Ewidencja grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

Zapraszamy do słuchania.

Podcast jest częścią serii podcastów przygotowanych przez studentów kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim pt: „Historia do usłyszenia. Wrocław OdNowa – 1945 i potem”. Projekt został przygotowany w ramach projektu specjalizacyjnego wraz z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu.

  • Trębacz z Monte Cassino – rozmowa z dr. hab. Jerzym Kirszakiem z Oddziału IPN we Wrocławiu
    Trębacz z Monte Cassino – rozmowa z dr. hab. Jerzym Kirszakiem z Oddziału IPN we Wrocławiu
do góry