Nawigacja

Aktualności

Meandry biografii i twórczości Sergiusza Piaseckiego – wykład online dr. hab. Krzysztofa Polechońskiego, prof. UWr – 14 grudnia 2020

14 grudnia 2020 r. (w poniedziałek) o godz. 17:00 w ramach cyklu „Literatura na cenzurowanym” dr hab. Krzysztof Polechoński, prof. UWr, wygłosił wykład online pt. „Meandry biografii i twórczości Sergiusza Piaseckiego”.

  • Meandry biografii i twórczości Sergiusza Piaseckiego
    Meandry biografii i twórczości Sergiusza Piaseckiego
  • 4_sergiusz_piasecki_DPd

14 grudnia 2020 r. w ramach cyklu „Literatura na cenzurowanym” profesor Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Krzysztof Polechoński wygłosił wykład online pt. „Meandry życia i twórczości Sergiusza Piaseckiego”.

Prelegent rozpoczął od przypomnienia okoliczności niezwykłego debiutu autora „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy”, po czym omówił główne wątki jego twórczości, podkreślając jej związki z powikłanymi losami pisarza. Zwrócił uwagę na wydarzenia z życia Piaseckiego, które przesądziły o autentyzmie doświadczeń zawartych w jego dziełach literackich oraz publicystycznych. Wspomniał też o recepcji twórczości Piaseckiego za granicą i wśród polskiej publiczności literackiej, po II wojnie światowej prawie wyłącznie emigracyjnej, ponieważ w PRL dzieła Piaseckiego objęte były całkowitym zakazem rozpowszechniania, wręcz skazane na niebyt.

Po wykładzie, mistrzowsko łączącym wnikliwość z panoramicznością przedstawienia tematu, prof. Krzysztof Polechoński odpowiadał uczestnikom na liczne interesujące pytania.

do góry