Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Chwalebne dzieje lotnictwa polskiego” – Jaworzno 21 września 2020

21 września 2020 roku w Jaworznie odbyły się uroczystości upamiętniające udział polskich lotników w bojach z Rosją sowiecką w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Niedzielne wydarzenie zorganizowane przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich rozpoczęło się mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie pod przewodnictwem ks. płk. Mirosława Sułka. Po mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą lotników walczących w 1920 roku oraz tablicę wotywną w 100. rocznicę ustanowienia Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Młodzieżowym Domie Kultury w Jaworznie, gdzie eksperci wprowadzili gości w zawiłości historyczne okresu wojny polsko-bolszewickiej. Jednym z prelegentów był pracownik Oddziału IPN we Wrocławiu dr hab. Jerzy Kirszak. W swoim wystąpieniu przybliżył sylwetki polskich lotników, którzy mieli znaczących wpływ na zwycięstwo Polski w walkach w 1920 roku.

W gremium merytorycznym przygotowującym konferencje była m.in. dyrektor generalna Instytutu Pamięci Narodowej Magdalena Głowa oraz dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń.

Na zakończenie wręczono odznaki i podziękowania dla osobom biorącym udział w zorganizowaniu przedsięwzięcia.

do góry