Nawigacja

Aktualności

Otwarcie Przystanku Historia w Opolu – Opole, 16 września 2020

Od dzisiaj Przystanek Historia w Opolu zaprasza! Uroczystego otwarcia tego miejsca popularyzacji wiedzy o historii najnowszej oraz edukacji historycznej dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wraz z naczelnikiem Delegatury IPN w Opolu dr. Tomaszem Greniuchem i prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.

Otwierając opolski Przystanek Historia w Opolu dr Jarosław Szarek wskazał na symbolikę daty – wydarzenie miało miejsce w przeddzień rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, gdy zaczęło się to wszystko, co stanowi o tragicznym losie polskich mieszkańców dawnych kresów II Rzeczypospolitej, czyli okupacja sowiecka i niemiecka, ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA, zniewolenie sowieckie, a wreszcie konieczność opuszczenia swoich domów i wędrówka w nieznane, na Ziemie Zachodnie i Północne. Ale jest też inny 17 września. To dzień powołania w 1980 roku w Gdańsku-Wrzeszczu przez przedstawicieli z kilkudziesięciu miast ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wśród nich było również trzech przedstawicieli Opola.

Szczególnie nam zależy, żeby dotrzeć do najmłodszego pokolenia, żeby oni mając to szczęście żyć w wolnej i niepodległej Polsce, by nieśli przyszłość, byli tym kolejnym ogniwem dumnych, wolnych Polaków. Po to jest Przystanek Historia – powiedział na otwarciu dr Jarosław Szarek, prezes IPN

Najmocniejszym akordem wydarzenia był spektakl „Ballada o Wołyniu”. Trzy aktorki „Teatru Nie Teraz” zaprezentowały trudny i bolesny temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu w nowatorski sposób, co spotkało się po zakończeniu spektaklu z długą owacją na stojąco. Tematyka kresowa będzie obecna w opolskim Przystanku Historia, choćby dlatego, że Opolszczyzna stała się domem dla wielu Polaków, którzy musieli opuścić wschodnie województwa II Rzeczypospolitej.

Po spektaklu w krótkich słowach naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch podziękował za wsparcie prezesowi dr. Jarosławowi Szarkowi oraz dyrektorowi Oddziału IPN we Wrocławiu dr. Andrzejowi Drogoniowi. Oni zaś zadeklarowali dalszą pomoc Delegaturze. 

Mieszkańcy Opola mogli się dzisiaj zapoznać z ofertą publikacji wydanych przez IPN. Ustawione w centrum Opola stoisko Delegatury odwiedził dr Jarosław Szarek wraz z dr. Andrzejem Drogoniem i dr Katarzyną Pawlak-Weiss.

Przystanek Historia mieści się w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej 32.
do góry