Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika pomnika poświęconego pierwszemu strajkowi w lecie 1980 r. w dawnym województwie wałbrzyskim – Duszniki-Zdrój, 28 lipca 2020

24 lipca 1980 roku w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Polmo” w Dusznikach-Zdroju wybuchł strajk, który trwał nieprzerwanie przez trzy dni. Dało to początek innym akcjom protestacyjnym w regionie ówczesnego województwa wałbrzyskiego.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju, dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, oraz Andrzej Banaszewski, prezes zarządu Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej Sp. z o.o., odsłonili monument upamiętniający tamte wydarzenia.

Burmistrz Lewandowski podkreślił w swoim wystąpieniu wielkie zasługi pracowników zakładu, którzy podjęli walkę nie tylko o wolność dla siebie, ale także dla każdego mieszkańca Polski. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, skierował list do uczestników uroczystości list, który odczytała Krystyna Śliwińska, radna powiatu kłodzkiego. Szef KPRM przekazał wyrazy uznania załodze, która 40 lat temu podjęła walkę o godność. Ich poświęcenie nie może i nie będzie zapomniane. Z kolei starosta kłodzki Maciej Awiżeń wyraził podziękowania dla wszystkich strajkujących. Zapewnił o pamięci, która nigdy nie przeminie. To m.in. dzięki tamtym wydarzeniom możemy żyć w wolnej Polsce. Dr Andrzej Drogoń podkreślił, że pracownicy ZEMu upomnieli się nie tylko o chleb, ale i o solidarność – solidarność rozumianą jako wspólnota, która nie może zostać podzielona. To była jedność, wzajemne wsparcie: „Duch solidarności pozwolił przetrwać mroki komunizmu. Nie wolno dać się dzielić. Solidarność była, jest i będzie jedna, ona będzie dawać narodowi siłę” – zakończył dr Drogoń. Kolejni mówcy również wyrażali uznanie załodze, które wykazała się 40 lat temu ogromną odwagą.

Podczas uroczystości Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości został uhonorowany Stanisław Wesołowski – jeden z inicjatorów strajków. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego medal wręczyłDamian Mrozek, doradca wojewody dolnośląskiego ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi.

Stanisław Wesołowski przekazał dyrektorowi Andrzejowi Drogoniowi flagę, która w latach 80. XX wieku towarzyszyła protestującym dusznickim robotnikom.

Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt osób – mieszkańców tego dolnośląskiego uzdrowiska, pracowników zakładu oraz miejscowych władz.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu (na wniosek uczestników strajku) wsparło finansowo ideę powstania pomnika.

 

do góry