Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” – Brzeg (woj. opolskie), 21 lipca 2020

Wystawa "TU rodziła się Solidarność" w Brzegu oficjalnie otwarta! Brzeg oficjalnie zainaugurował 40-lecie powstania „Solidarności”, otwierając na Placu Polonii Amerykańskiej, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, wystawę plenerową „TU rodziła się Solidarność”. Uroczystego otwarcia dokonali: Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w Brzegu Zbigniew Oliwa i Kazimierz Kozłowski.

Brzeg, miasto położone w „cieniu garnizonu Armii Czerwonej”, już w 1966 r. po raz pierwszy podniosło bunt przeciw reżimowi, a echa o „wydarzeniach brzeskich” rozniosły się po całym świecie. Latem 1980 r. solidarnie z Wybrzeżem stanęły brzeskie zakłady pracy, m.in. AGROMET, BEWAG i BESEL.
Dr Tomasz Greniuch wprowadził zebranych gości w tematykę wystawy, mówiąc: „że po raz pierwszy w tak ogromnej skali pokazano fenomen Solidarności – czyli oddolnego ruchu milionów Polaków zjednoczonych przeciw reżimowi”.  Zbigniew Oliwa, były pracownik AGROMETU, współtwórca brzeskich struktur „Solidarności”, uzupełnił, że już w 1956 r. mieszkańcy Brzegu wyszli na ulice z hasłami antysowieckimi i w tej atmosferze budowany był opór w mieście. Wśród zaproszonych gości przeważali byli opozycjoniści, którzy w kuluarach wystawy przedstawiali swoje cenne świadectwa z tamtych dni. Wystawa plenerowa będzie eksponowana w Brzegu do 12 sierpnia br.
 
O wystawie w Brzegu można znaleźć informacje w lokalnych mediach:
Radio Opole - http://radio.opole.pl/100,333482,w-brzegu-mozna-ogladac-wystawe-poswiecona-narodz
 
fot. Olga Ziemba-Matuła (IPN),  tekst dr Tomasz Greniuch.
do góry