Nawigacja

Książki – Wrocław

Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945–1995

  • Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945–1995
    Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945–1995

Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945–1995, red. Robert Klementowski, Maciej Szymczyk, IPN, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Duszniki-Zdrój–Wrocław–Warszawa 2021, 192 s. ISBN 978-83-8229-212-1

Muzeum Papiernictwa w  Dusznikach-Zdroju przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej od jesieni 2020 do wiosny 2021 r. realizowało projekt wystawienniczo-naukowo-edukacyjny złożony z wystawy czasowej, konferencji naukowej i działań edukacyjnych. Jednym z efektów tych działań jest oddawany w ręce Czytelnika album, łączący teksty naukowe poświęcone polityce monetarnej oraz reformom walutowym z prezentacją i opisem banknotów polskich projektowanych po II wojnie światowej.                        

28 października 2020 r. minęła siedemdziesiąta rocznica przyjęcia przez sejm ustawy wprowadzającej reformę walutową. W wyniku zaplanowanej przez komunistyczne władze, a utrzymanej w ścisłej tajemnicy przed społeczeństwem operacji Polacy utracili dwie trzecie swoich oszczędności. Obok doraźnych, finansowych skutków tej operacji na kilka dekad podważono zaufanie społeczne do polityki pieniężnej władz. Społeczeństwo obawiało się kolejnego zamachu na oszczędności, nawet po upadku komunizmu. Dopiero reforma walutowa przeprowadzona w nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej w 1995 roku dzięki zachowaniu pełnej ekwiwalentności przywróciła społeczeństwu szacunek do polskiego pieniądza. W celu przypomnienia wydarzeń sprzed 70 lat Muzeum Papiernictwa w  Dusznikach-Zdroju przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej od jesieni 2020 do wiosny 2021 r. realizowało projekt wystawienniczo-naukowo-edukacyjny złożony z wystawy czasowej, konferencji naukowej i działań edukacyjnych. Jednym z efektów tych działań jest oddawany w ręce Czytelnika album, łączący teksty naukowe poświęcone polityce monetarnej oraz reformom walutowym z prezentacją i opisem banknotów polskich projektowanych po II wojnie światowej. 

 

Gdzie kupić publikacje:

Wrocław

do góry