Nawigacja

Komunikaty

Ruszył proces b. komendanta MO w Wałbrzychu

  • Prokurator Krzysztof Matkowski /fot. walbrzyszek.com
    Prokurator Krzysztof Matkowski /fot. walbrzyszek.com

W Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu 13 czerwca ruszył proces byłego komendanta Milicji Obywatelskiej w tym mieście Leszka L., który został oskarżony o wydanie decyzji o internowaniu w stanie wojennym 92 działaczy ówczesnej opozycji. 

Leszka L. oskarżono o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, polegających na wydaniu od 12 do 17 grudnia 1981 r. decyzji o internowaniu 92 osób.

Oskarżony, wydając te decyzje, powoływał się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981r. o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, a w konsekwencji bezprawne pozbawił wolności 92 pokrzywdzonych. Wśród internowanych wówczas osób było m.in. trzech członków Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, w tym przewodniczący Zarządu Krajowej Sekcji Branżowej Ceramików NSZZ „Solidarność”. Osoby te były także delegatami na I Krajowy Zjazd NSZZ „S”.

Przesłuchany przez prokuratora IPN Leszek L. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

 

 

do góry