Nawigacja

Aktualności

Przełożone upamiętnienie zbrodni katyńskiej w Wieluniu

19 kwietnia 2020 r. w Wieluniu miała odbyć się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia tablicy memoratywnej w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami uroczystości są Oddział IPN we Wrocławiu i Burmistrz Wielunia.

19 kwietnia 2020 r. w Wieluniu miała odbyć się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia tablicy memoratywnej w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami uroczystości są Oddział IPN we Wrocławiu i Burmistrz Wielunia.

Dr Ksawery Jasiak z OBBH we Wrocławiu Delegatura w Opolu włączył się do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Katyń... Ocalić od zapomnienia”. Otrzymał numer Certyfikatu przypisanego jednemu „Dębowi” upamiętniającemu Bohatera – zamordowanemu w Katyniu w kwietniu 1940 r. komisarzowi Straży Granicznej Stanisławowi Mikulskiemu (ur. 1890). W latach 30. XX w. kom. Mikulski był współpracownikiem polskiego wywiadu wojskowego pod tajnym pseudonimem „Schwarzberg”, który rozpracowywał przedpole tzw. Śląska Opolskiego (wówczas w Rzeszy Niemieckiej).

Wieluń został wybrany na miejsce upamiętnienia niejako symbolicznie – ze względu na fakt, iż w latach 1930–1939 mieszkał i pracował ww. bohater. Upamiętnienie zostanie zlokalizowane przy Placu Jagiellońskim (nieopodal mieścił się sztab kierownictwa Inspektoratu Granicznego nr 13 oraz Urząd Celny).

Tablicę memoratywną sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Komendant Główny Straży Granicznej.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego uroczystość została przełożona na inny termin.

do góry