Nawigacja

Aktualności

I Opolski Festiwal Pamięci „Zawołać po imieniu” – Opole, 29 lutego 2020

29 lutego 2020 r., w wigilię Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu zorganizował I Opolski Festiwal Pamięci „Zawołać po imieniu”. Ponad 220 gości szczelnie wypełniło salę kameralną w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Pierwsza edycja festiwalu poświęcona została pamięci Aleksandra Kasaraby ps. „Kamień”, żołnierza wyklętego z Opolszczyzny. Każdy z uczestników Festiwalu otrzymał widokówkę z wizerunkiem i biogramem bohatera. Na początku organizatorzy wyemitowali film będący wspomnieniem Olgi Purszke, córki Aleksandra Kasaraby, o ojcu. Wzruszającą chwilę dopełniło zaproszenie bohaterki filmu na scenę, gdzie Olga Purszke została uhonorowana bukietem kwiatów przez Naczelnika dr. Tomasza Greniucha oraz srebrną monetą z wizerunkiem żołnierza wyklętego przekazaną przez dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego prof. Pawła Frącza. Dla wzruszonej córki Kasaraby zaśpiewały dziewczęta z zespołu „Semper Fidelis” w asyście umundurowanych rekonstruktorów z Gloria Victis i GRH Brzask. Następnie organizatorzy zaprezentowali działania Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN emitując cztery krótkometrażowe filmy: „Groby Łączka”, „Łączka”, „Ekshumacja plut. Mieczysława Inglota” oraz „Identyfikacje 3 grudnia 2019 r.”. Przejmujące w swojej wymowie filmy przeplatane były występem projektu muzycznego „Grupa Bartka”. Rockowe aranżacje modlitw i pieśni partyzanckich na tle zdjęć NSZ Rodzynki zrobiły na uczestnikach Festiwalu wielkie wrażenie. Na zakończenie Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”, wygłosił wykład poświęcony uczestnikom powojennego Powstania Antykomunistycznego.

Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z dotychczas wydanymi przez NBP 10-złotowymi monetami z wizerunkami uczestników II konspiracji. Seria jest zatytułowana „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Żołnierze Niezłomni”.

I Opolski Festiwal Pamięci „Zawołać po imieniu” w swojej nowatorskiej formie, łączącej muzykę, film i wykład, okazał się dużym sukcesem.

Co ważniejsze, Aleksander Kasaraba ps. „Kamień” został ZAWOŁANY PO IMIENIU.

fot. Aneta Krefta-Maciejewska, Renata Wojciechowska

 

do góry