Nawigacja

Aktualności

Wrocław będzie miał pomnik Żołnierzy Wyklętych

Rozstrzygnięto I etap konkursu na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Spośród 35 uczestników konkursu, 23 nadesłało koncepcje projektowe, a Sąd Konkursowy, w którym zasiadają przedstawiciele Oddziału IPN we Wrocławiu, dopuścił do II etapu 5 prac. Od 28 lutego do 8 marca br. w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 we Wrocławiu można obejrzeć wystawę koncepcji projektowych zakwalifikowanych do II etapu konkursu.

Miejscem, gdzie pomnik Żołnierzy Wyklętych ma stanąć, jest skwer u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej we Wrocławiu, niedaleko Dworca Głównego PKP i galerii handlowej Wroclavia. 

Wszystkie 5 koncepcji pomnika spełniło oczekiwania zarówno środowisk kombatanckich, jak również 18-osobowego Sądu Konkursowego, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele IPN: 

  • prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej
  • prof. Włodzimierz Suleja – dyrektor Biura Badań Historycznych IPN
  • dr Andrzej Drogoń – dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu
  • dr Katarzyna Pawlak-Weiss – zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu

Dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych został ogłoszony przez Prezydenta Wrocławia w ubiegłym roku, 17 września w osiemdziesiątą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Celem jest oddanie czci wielkiej grupie żołnierzy tragicznie doświadczonych w walce o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej i jednocześnie wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieło sztuki wysokiej klasy. Uczestnikom konkursu pozostawiono całkowitą swobodę zarówno w sposobie ujęcia tematu, jak i doborze artystycznych środków wyrazu.

fot. Mirosław Łanowiecki

do góry