Nawigacja

Aktualności

Przekazanie archiwum zmarłego działacza „Solidarności” do Oddziału IPN we Wrocławiu – Wrocław, 18 lutego 2020

Krzyżyk z internowania w Grodkowie, podziemna prasa opozycyjna z okresu stanu wojennego, czcionki i inne narzędzia z podziemnej drukarni, rozliczenie Józefa Piniora z wydatkowania 80 milionów złotych uratowanych przez dolnośląską „Solidarność” tuż przed stanem wojennym… Te i inne skarby z prywatnego archiwum zmarłego Wiktora Stasika, zostały przekazane przez rodzinę Oddziałowi IPN we Wrocławiu.

Materiały zostały przekazane wrocławskiemu Oddziałowi IPN przez Małgorzatę i Włodzimierza Putowskich – krewnych zmarłego Wiktora Stasika. Zostaną one teraz przejrzane przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu i następnie część z nich trafi do właściwych biur wrocławskiego oddziału IPN, by mogły posłużyć badaniom nad dziedzictwem wrocławskiej „Solidarności” i służyć jako materiały edukacyjne i wystawiennicze.

Wiktor Stasik był wieloletnim pracownikiem Fabryki Automatów Tokarskich we Wrocławiu. W lipcu 1980 r. współorganizował strajk w zakładzie pracy, a od września 1980 r. aktywnie włączył się w działalność w NSZZ „Solidarność”. 18 XII 1981 – 1 VII 1982 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Grodkowie. 1982–1989 zaangażowany w działalność wydawniczą i kolportażową. W 1983 współzałożyciel pisma zakładowego „Victoria”, autor artykułów w „FATamorganie” i „Solidarności FATu”. 1983–1989 w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współorganizator mszy za Ojczyznę. 1984-1989 członek MKK. Od IV 1989 członek wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego, aktywny uczestnik przygotowań do wyborów 4 czerwca 1989 (organizator spotkań, kolporter ulotek). Od 18 XII 1989 przewodniczący KZ „S” w FAT. Współpracował m.in. z Józefem Saletą, Tadeuszem Giglem, Janem Szachnowskim, Józefem Makowskim, Wiesławem i Mariolą Bociek. Odznaczony medalem Benedykta XVI za udział w budowie parafii św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu oraz medalem z okazji 25-lecia „Solidarności”.

 

Tekst: Marek Stefan (Oddział IPN we Wrocławiu), zdjęcia: Adam Pacześniak (Oddział IPN we Wrocławiu)

do góry