Nawigacja

Aktualności

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – Nysa, 13 grudnia 2019

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu wraz z Nyskim Domem Kultury (NDK) upamiętniła 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego współorganizując w Nysie dwa wydarzenia edukacyjne, które w szczególny sposób miały przypomnieć ciężki los osób internowanych i prześladowanych z terenu obecnego powiatu nyskiego, a wówczas MKZ Ziemi Nyskiej.

Pierwszym z tych wydarzeń było przekazanie do NDK w Nysie wystawy o poczcie podziemnej, którą możemy tam zobaczyć w grudniu 2019 i styczniu 2020. Drugim było wystąpienie pracownika pionu archiwalnego Delegatury IPN w Opolu – Janusza Oszytki pt. „Internowani działacze „Solidarności” z Nysy oraz rozmowy ostrzegawcze w dniu 14 grudnia 1981 r.”

W wydarzeniu brały udział niektóre osoby internowane i przesłuchiwane przez SB oraz licznie przybyła młodzież licealna. Uroczystość odbyła się na dużej scenie teatralnej NDK w Nysie. Inicjatorami nyskich obchodów byli Marek Kędzierski (NDK) i Andrzej Koziar, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, Delegatura w Opolu.

do góry