Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora – Dęblin, 5–6 listopada 2019

Delegacja Oddziału IPN we Wrocławiu na czele z dyrektorem naszego Oddziału dr. Andrzejem Drogoniem wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w Dęblinie 5–6 listopada 2019.

Specjalistom z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki gen. Ścibiora. Najbliżsi mogą go wreszcie pożegnać, a państwo polskie godnie pochować. 

Generał brygady pilot Szczepan Ścibior w latach 1947–1951 był komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. Dopiero w 2017 r., dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Wśród członków rodziny obecne były córki Generała, które były świadkami aresztowania swojego ojca i po raz pierwszy od tego wydarzenia pojawiły się w Dęblinie.

do góry