Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Triumphus Poloniae” – plac przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu, 7 listopada 2019

7 listopada 2019 o godz. 12.00 Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu wraz z Damianem Mrozkiem – przedstawicielem Wojewody Dolnośląskiego, Karoliną Ostrowską z PKP SA oraz dr. Tomaszem Gałwiaczkiem – Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu i Jerzym Rudnickim, pracownikiem tegoż Biura otworzyli wystawę pt. „Triumphus Poloniae”, poświęconą rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa ilustruje porozbiorowe dzieje Polski w artystycznym  ujęciu malarstwa historycznego i batalistycznego autorstwa Jana Matejki, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Januarego Suchodolskiego oraz Stanisława Bagieńskiego. Jak powiedział Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, otwierana wystawa pomoże zrozumieć czym jest tożsamość historyczna. Procesu i triumfu budowania Rzeczypospolitej nie da się sprowadzić do jednego roku, czy kilku drobnych epizodów. Ta wystawa prezentuje ciąg zdarzeń, które na przestrzeni ponad 200 lat pokazywały jak odrzucano zależność rosyjską, która zniewalała nasz naród.

Karolina Ostrowska, reprezentująca właściciela terenu, na którym stanęła wystawa, czyli PKP SA, podziękowała IPN za to, że już po raz szósty nasz Instytut  przybliża historię podróżnym korzystającym z kolei. Przedstawiciel wojewody dolnośląskiego Damian Mrozek przybliżył losy trzech obrazówJana Matejki – „Batory pod Pskowem”, „Unia Lubelska” i „Rejtan”. Zagrabione przez Niemców podczas II wojny światowej, zostały po jej zakończeniu odnalezione w piwnicy domu w Przesiece, niewielkiej miejscowości u podnóży Karkonoszy. 

Na zakończenie uroczystości otwarcia wystawy dr Tomasz Gałwiaczek, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu uzmysłowił nam, że tymi obrazami, choć w bardzo skrótowej formie, pokazujemy drogę, którą przeszło polskie społeczeństwo od czasów upadku I Rzeczypospolitej aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Podkreślił również ogromną rolę Moniki Mikuczewskiej z Oddziału IPN we Wrocławiu, bez której ta wystawa by nie powstała.

Wystawa będzie czynna przed Dworcem Głownym PKP do 6 grudnia 2019. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. 

do góry