Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie ofiar II wojny światowej w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy – 1 września 2019

Delegacja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wzięła udział w uroczystościach upamiętnienia ofiar II wojny światowej, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy. szczególnie wzruszającym momentem było spotkanie z byłymi więźniami obozu.

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w pierwszą wrześniową niedzielę (2 IX) na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary II wojny światowej.  Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz biskup diecezji świdnickiej ks. Ignacy Dec. Wśród gości, którzy złożyli kwiaty pod monumentem upamiętniającym ofiary obozu była delegacja Oddziału IPN we Wrocławiu na czele z zastępcą dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dr Katarzyną Pawlak-Weiss.

Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było spotkanie żyjących świadków , dawnych więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. I choć Wacław Bryjanowski, Stanisław Gebhardt, Wacław Kozłowski czy Ignacy Kurczyński nie poznali się w tamtych tragicznych dniach, to jednak ich przywołane przez nich przeżycia miały wiele cech wspólnych. Okazało się w trakcie rozmów po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, że panowie Stanisław Gebhardt i Ignacy Kurczyński przebywali w Gross-Rosen w tym samym czasie, a to spotkanie po latach wyzwoliło w nich wiele wspomnień i emocji. Było to również niezwykle przejmujące przeżycie dla wszystkich obecnych…

Warto nadmienić, że p. Ignacy Kurczyński przekazał nam swoje kilkustronicowe wspomnienia z pobytu w Gross-Rosen, co jest wyjątkowo cennym materiałem źródłowym do badań nad historią obozu.

Dziękujemy Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy za udostępnienie zdjęć.

do góry