Nawigacja

Aktualności

Koncert pod muralem #POKOLENIANIEPODLEGŁEJ – 1 września 2019

Fantastyczny koncert już za nami. Zespół Tango Fogg dostarczył nam wszystkim niesamowitych wrażeń, w inteligentny i dowcipny sposób przypomniał postać Mieczysława Fogga. Przybliżył nam także i środowisko, w którym artysta funkcjonował – zarówno przed II wojną światową, jak i czasie wojny oraz po zakończeniu działań wojennych, gdy tak ciężko było się odnaleźć w nowej sytuacji. Więcej »

KONCERT POD MURALEM #POKOLENIANIEPODLEGŁEJ

Tango Fogg – Zapomniana piosenka…

1 września [1939] zadzwoniła do mnie Hanka Ordonówna: - Mieciu – mówiła do mnie podnieconym głosem – idziemy śpiewać na dworce, dla rannych żołnierzy! (…) Gdy tylko na dworzec zajechał pierwszy pociąg z rannymi, zaczęliśmy chodzić od wagonu do wagonu śpiewając piosenki. Żołnierze, często w bandażach, byli utrudzeni, ale nie tracili ducha. – Nie damy się! – wołali. Żołnierze szli na wojnę z karabinami i bagnetami, natomiast Mieczysław Fogg wybrał słowa i melodie, którymi wlewał wiarę i nadzieję w serca walczących Polaków. Śpiewał na barykadach, w szpitalach, w schronach, czynnie uczestniczył w podziemnej konspiracji pod pseudonimem „Ptaszek”, narażając własne życie ukrywał ściganych przez okupanta przyjaciół. Czyje słowa mogą lepiej oddać ducha tamtych czasów, tamtego dnia, gdy wśród chmur pojawiły się hitlerowskie bombowce, a dźwięk wystrzałów zagłuszył śpiew ptaków w parkach?

Dyskretnie wycofana sekcja rytmiczna w postaci akordeonisty Krzysztofa Grzegorzyczki, kontrabasisty Krzysztofa Sameli, perkusisty Mirosława Kamińskiego i grającego na fortepianie Jacka Skowrońskiego pozwoliła uwypuklić talent sceniczny wokalisty Radosława Elisa, który szybko złapał kontakt z licznie zgromadzoną publicznością, dzięki czemu nawet ciemna chmura, która znienacka pojawiła się nad publicznością i padający przez moment wielkimi kroplami deszcz, nie były w stanie tego przerwać koncertu. Koncert – oprócz wielu walorów duchowych – spełnił także doskonale swoją rolę edukacyjną, pokazując że pieśń może być równieź orężem, który podtrzymuje morale żołnierzy. Przez pryzmat tak znanej postaci, jaką był Mieczsław Fogg mogliśmy prześledzić trudne dzieje naszego kraju w XX wieku.

Dziękujemy zespołowi i wspaniałej kilkusetosobowej widowni za świetną zabawę. Do zobaczenia na kolejnych imprezach pod muralem #PokoleniaNiepodległej, gdyż – jak powiedział przed koncertem Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń – ten koncert jest początkiem różnego rodzaju wydarzeń, które będą tu miały miejsce w przyszłości. Czas przed koncertem był także bardzo dobrym momentem na zaprezentowanie trailera filmu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, który powstaje w Oddziale IPN we Wrocławiu. W przejmujący sposób opowiedziała nam o nim dr Katarzyna Pawlak-Weiss, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu.

Do zobaczenia na kolejnych koncertach! 

Pomysł i organizacja koncertu: Joanna Dardzińska, Oddziałowe Archiwum IPN we Wrocławiu.

 

do góry