Nawigacja

Aktualności

Spotkanie robocze w sprawie poszukiwania pozostałości po obiektach filii obozu Gross-Rosen w Strzegomiu (AL Gräben) – 10 lipca 2019

Do dzisiaj nie znamy wielu miejsc przymusowej pracy i kaźni więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, szczególnie jego filii rozrzuconych po całym Dolnym Śląsku. Dlatego cenne są relacje świadków, dokumenty czy materiały ikonograficzne, które prowadzą nas do ujawniania faktów związanych z bolesną przeszłością regionu i umożliwiają godne upamiętnienie ofiar nazizmu.

10 lipca w siedzibie Oddziału IPN we Wrocławiu odbyliśmy robocze spotkanie związane z poszukiwaniami miejsca, w którym znajdowała jedna z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Z ramienia IPN uczestniczyli w nim: wicedyrektor oddziału dr Katarzyna Pawlak-Weiss, dr Joanna Hytrek-Hryciuk i dr Krzysztof Kupeć. Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy reprezentowali dr hab. Dorota Sula i Dominik Aberski, a z Akademii Wojsk Lądowych przybył ppłk Józef Ledzianowski, dziekan Wydziału Zarządzania. Spotkanie odbyło się w ramach prac Zespołu do spraw upamiętniania miejsc kaźni więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen powołanego przez Wojewodę Dolnośląskiego w grudniu zeszłego roku.

Celem narady była próba zlokalizowania – na podstawie relacji świadków oraz pozyskanych przez IPN z Archiwum Narodowego w Waszyngtonie (NARA – National Archives and Records Administration) zdjęć lotniczych Strzegomia wykonanych podczas II wojny światowej – miejsca filii obozu Gross-Rosen na przedmieściach Strzegomia. 

Podczas dyskusji wskazano kilka możliwych lokalizacji AL Gräben (filii KL Gross-Rosen) i postanowiono w ciągu najbliższych dni zorganizować wyjazd do Strzegomia w celu odbycia wizji lokalnej, przeprowadzenia prac terenowych z udziałem podchorążych AWL oraz wybrania miejsca, w którym stanie obelisk upamiętniający ofiary.

Do zagadnienia poszukiwań miejsc kaźni więźniów Gross-Rosen będziemy jeszcze wracać.

do góry