Nawigacja

Aktualności

Wystawa o Wołyniu – 11 lipca 2019

„Wołyń 1943. Wołają z grobów , których nie ma” – otwarcie wystawy poświęconej Polakom pomordowanym na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony przez Sejm RP w 2016 roku. Z tej okazji w stolicy Dolnego Śląska Oddział IPN we Wrocławiu aktywnie włączył się uroczystości upamiętniające tragiczne losy Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej. Pamiętając o pomordowanych rodakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, tłumnie zgromadzeni pod Pomnikiem-Mauzoleum mieszkańcy Wrocławia wraz z władzami województwa, delegacją Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Dyrektorem Oddziału IPN we Wrocławiu dr. Andrzejem Drogoniem, przedstawicielami władz miasta, posłami na Sejm, organizacjami kombatanckimi złożyli wieńce i uczcili pamięć Polaków, którzy stracili swe życie tylko dlatego, że byli Polakami. Uroczystości miały charakter państwowy i odbyły się z asystą wojskową oraz apelem poległych. 

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem odprawiona została koncelebrowana msza św. w kościele NMP na Piasku, której przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski. Na zakończenie eucharystii dr Andrzej Drogoń zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy poświęconej zbrodni wołyńskiej, która stanęła na placu przed Dworcem Głównym PKP. Otwarcia wystawy dokonała Bogusława Kędzierska, świadek wydarzeń na Wołyniu, dr Andrzej Drogoń, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Tadeusz Szulc, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu. Otwarcie wystawy zostało przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Ekspozycja, która została zaprojektowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Ukazuje także kontekst historyczny, omawiając sytuację ludności kresowej podczas okupacji i założenia polityki narodowościowej OUN (wraz z planowanymi działaniami wobec ludności polskiej). Na uwagę zasługuje również plansza opisująca działania ukraińskich Sprawiedliwych.

Mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać wystawę w stolicy Dolnego Śląska do końca sierpnia.

do góry