Nawigacja

Aktualności

Znakowanie grobów kolejnych bohaterów w ramach akcji „Ocalamy” – Bierutów, 17 kwietnia 2019

17 kwietnia 2019 roku na cmentarzu w Bierutowie odbyło się uroczyste oznaczenie kolejnych grobów bohaterów w ramach projektu „Ocalamy”. Tabliczka „Ojczyzna swemu obrońcy” została zamontowana na grobach bohaterskiego małżeństwa z Bierutowa: Agnieszki Wojtkowiak - sanitariuszki wojny polsko- bolszewickiej i jej męża Józefa - Powstańca Wielkopolskiego. Odsłonięcia insygniów w obecności rodziny dokonali organizatorzy akcji: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz, a także Burmistrz Bierutowa Piotr Sawicki i komendant Garnizonu Oleśnica. Historię życia swoich dziadków odczytały wnuki.

Agnieszka Wojtkowiak (z domu Jabłońska), pracowała jako siostra Czerwonego Krzyża w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy, jako sanitariuszka pracowała w okresie 1.4.1921r. do 29.3.1922r. w szpitalu polowym nr 403. Po II wojnie światowej angażowała się w prace społeczne i organizację życia wśród pierwszych mieszkańców miasta.

Józef Wojtkowiak – Powstaniec Wielkopolski, służył w Wojsku Polskim, ostatnio jako podoficer zawodowy w 61 pułku piechoty. Brał udział w walkach na odcinku Wielki Grójec – Kargowa. Po II wojnie światowej włączył się w tworzenie zrębów państwa na Ziemiach Zachodnich, brał czynny udział w pracach społecznych, był społecznym kuratorem w Sądzie Powiatowym w Oleśnicy, pracował w komisjach wyborczych do sejmu i rad narodowych, uczestniczył w spisach rolnych i spisach ludności. Odznaczony Srebrnym i Brązowym Krzyżem, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Celem wieloletniego projektu „Ocalamy”, realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku. Intencją jest również zabezpieczenie grobów przed ewentualną likwidacją przy współpracy z cmentarzami komunalnymi i parafialnymi.

do góry