Nawigacja

Aktualności

Konkurs i ogólnopolska konferencja „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie” – Wrocław, 7 marca 2019

7 marca 2019 roku w Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbył się konkurs „Żołnierze Niezłomni”. Był on skierowany do studentów cywilnych i wojskowych, przede wszystkim do członków uczelnianych kół naukowych o profilu historycznym. Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który w liście skierowanym do uczestników podkreślił, że wrocławski konkurs wpisuje się w szereg działań będących wyrazem historycznej sprawiedliwości, przywracania czci żołnierzom, którzy zachowali wierność przyrzeczeniu walki o niepodległość ojczyzny. Niezgodę na sowieckie zniewolenie przypłacili ceną własnego życia. Pozbawiani wolności, torturowani, zabijani i wrzucani do bezimiennych mogił mieli pozostać zapomniani. Prezes IPN wyraził też wdzięczność za propagowanie wśród studentów wojskowych i cywilnych pamięci o armii wyklętej przez władze komunistyczne za niezłomną walkę o niepodległość Polski.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Blisko 30 uczestników z całej Polski zmierzyło się z częścią pisemną. Do finału zakwalifikowało się 10 osób, które odpowiadały na pytania przygotowane przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej: dr Iwonę Demczyszak i Marka Gadowicza. Największą wiedzą o Niezłomnych Bohaterach wykazali się: Mateusz Słupiński, Kamil Walaszczyk i Paweł Kaczmarski.

Nagrody pieniężne oraz książkowe laureatom wręczyła dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu.

 

          

 


 

do góry