Nawigacja

Aktualności

Wałbrzyski Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich – 21 lutego 2019

Idea debat historycznych zyskuje w naszym regionie coraz większe uznanie

21 lutego 2019 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu już po raz trzeci odbył się turniej debat oksfordzkich adresowany do uczniów gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych. Nowością w tej edycji jest fakt, że turniej ma charakter tematyczny i był organizowany wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, który objął wydarzenie patronatem. Tezy, z którymi zmagali się uczniowie, dotyczyły historii Polski XX w. W turnieju wzięli udział przedstawiciele 8 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu.

Turniej był koordynowany ze strony II LO przez dr. Marcina Skobrtala, opiekuna szkolnego koła debat, wspieranego przez nauczycieli historii, a także debatantów, zarówno uczniów, jak i absolwentów II LO, którzy wcześniej brali udział w turniejach debat historycznych. Ze strony wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej projekt współorganizuje dr Iwona Demczyszak, wieloletnia organizatorka Dolnośląskich Turniejów Debat Oksfordzkich, rozwijająca również środowisko debat historycznych w Polsce. W jury turnieju zasiedli też dr Andrzej Olejniczak i Marek Gadowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.

Wałbrzyski turniej wzorowany był na inicjatywach debatanckich IPN adresowanych do licealistów i podobnie jak one ma na celu propagowanie nowego sposobu poznawania najnowszej historii Polski.

do góry